supraventriküler taşikardi – kardiyak aritmiler bilgi

Supraventriküler taşikardi (SVT), hızlı bir kalp atışının yaşanmasına neden olur. Her bölüm sırasında kalp sesleri (çarpıntı) ve diğer semptomlar ortaya çıkabilir. Düzenli ilaç SVT ataklarını önleyebilir. Bazı vakalarda bir başka tedavi seçeneği, SVT’yi tetikleyen kalbin küçük bir bölümünü yok etmektir.

Supraventriküler taşikardi (SVT), hızlı bir kalp atışının yaşanmasına neden olur. Her bölüm sırasında kalp sesleri (çarpıntı) ve diğer semptomlar ortaya çıkabilir. Düzenli ilaç SVT ataklarını önleyebilir. Bazı vakalarda bir başka tedavi seçeneği, SVT’yi tetikleyen kalbin küçük bir bölümünü yok etmektir.

Kalp nasıl çalışır?

Kalp dört oda içerir – iki atriyum ve iki ventrikül. Bu odaların duvarları esas olarak özel kalp kasından yapılır. Her kalp atışı, sinoatriyal düğüm (SA düğüm) tarafından üretilen küçük bir elektriksel darbe ile başlar. Bu düğüm, sağ atriyumun tepesinde küçük bir zamanlayıcı veya kalp pili gibidir. Elektrik impulsu kalp kası içine yayılır ve sıkıştırır (sözleşme yapar).

Elektrik impulsu önce atriyumdan geçiyor. Bunlar ventrikülerle kontraksiyon yapar ve kan pompalar. Dürtü, bir bağlantı kutusu gibi davranan atriyoventriküler düğümde (AV düğüm) hafifçe kaldırılır. Elektrik, AV düğümüne iki yol ile ulaşır, hızlı bir yol ve aşağıdan bir yavaş yol. Çoğu insanda (yaklaşık% 80) bu iki yol arasında çok az fark vardır. Elektrik impulsu daha sonra atriyoventriküler demet (AV demeti) üzerinden dolaşır ve impulsu ventriküllere götüren bir tel gibi hareket eder. Bu, atardamarların içine kan pompalamak için ventriküllerin kontratı yapar.

Taşikardi hızlı bir kalp hızı anlamına gelir. Supraventriküler ventrikülün üstünden gelir. Bir SVT atağı sırasında, kalp atışı SA düğüm (kalp normal zamanlayıcı) tarafından kontrol edilmez. Kalpteki diğer bir kısım da bu zamanlayıcıyı daha hızlı uyaranlarla geçersiz kılar. Bir SVT’deki impulsun kaynağı veya tetikleyicisi, ventriküllerin üstünde (supra) bir yerde bulunur, ancak daha sonra impuls ventriküllere yayılır.

Bu, SVT’nin en yaygın türüdür. En sık yirmili ve otuzlu yaşlarındaki insanlarda görülür ve kadınlarda daha sık görülür.

Atrial taşikardi, SVT’nin daha seyrek bir türüdür. Kalbin atriyumunda herhangi bir yerde küçük bir doku alanından kaynaklanır. Bu alan, kalbin doğal pacemaker’ından daha hızlı ateş etmeye başlar ve kalp götürür.

WPW sendromunda atriyum ve ventriküller arasında ek bir elektrik bağlantısı (aksesuar yol) vardır. Bu, 1.000 kişiden yaklaşık 3’te görülür. Daha ayrıntılı bilgi için Wolff-Parkinson-White Sendromu.

Not: SVT terimi genellikle kalp atış hızı hızlı ve düzenli olduğunda kullanılır. Hızlı ama düzensiz kalp atışına neden olan ve atriyumdaki anormal uyarıların neden olduğu bir başka durum, atriyal fibrilasyon olarak adlandırılır. Bu broşürde bu daha fazla ele alınmamıştır. Atriyal fibrilasyon.

Çoğu durumda, SVT’nin ilk bölümü çocuklukta veya erken yetişkinlikte başlar. Bununla birlikte, SVT’nin ilk atağı herhangi bir yaşta ortaya çıkabilir. Nadir bir durumdur, ancak etkilenen insanların tam sayısı bilinmemektedir.

Bu tetikleyicilerin önüne geçmek çoğu zaman SVT sıklığını azaltacaktır.

Semptomlar, SVT dönemi sürdüğü müddetçe sürer. Bu saniye, dakika, saat veya nadiren daha uzun olabilir.

SVT’nin bir bölümü genellikle belirgin bir nedenden ötürü aniden başlar. Bu yalnızca birkaç dakika sürebilir, ancak birkaç saat sürebilir. Daha sonra aniden başladığı gibi durur. Nadiren, bir bölüm birkaç saatten daha uzun sürer.

Bir elektrokardiyografi (EKG) kalbinizin ritmini ve elektriksel aktivitesini izler. Ağrısız bir testtir ve birkaç dakika sürer. Kollarınız, bacaklar ve göğsünüze küçük yamalar yerleştirilir ve bir okumak için EKG makinesine bağlanır. Bir EKG, bir SVT atağı sırasında yapılırsa, genellikle teşhisi doğrulayabilir ve hızlı kalp frekansının diğer nedenlerini ekarte edebilir. (Örneğin, bir ventrikül içindeki küçük bir alan bazen bir taşikardiyi tetikler.Bu ventriküler taşikardiyi SVT’den daha ciddi olma eğilimi gösterir ve farklı muamelelere tabi tutmak önemlidir.)

SVT bölümlerinin bulunduğundan emin olduktan sonra bazen bazı özel testler önerilir. Bunlar SVT bölümlerini tetikleyen kalbinizdeki heyecan verici bölümün tam yerini bulmayı amaçlamaktadır. Örneğin, doktorların damarlarınızdan biriyle kalbinize küçük elektrotlar (kablolar) yerleştirdikleri elektrofizyoloji testleri uygulayabilirsiniz. Bu elektrotlar kalbinizdeki elektrik sinyallerini ölçer ve anormal sinyallerin nereden geldiğini belirleyebilir.

Birçok SVT epizodu kısa sürede kendi kendine durur ve daha sonra herhangi bir tedaviye gerek yoktur. Bazen SVT’nin bir bölümünü soğuk bir bardak su içmek, nefesinizi tutmak veya yüzünüzü soğuk suya dökmek gibi çeşitli önlemlerle durdurmak mümkündür. Bununla birlikte, bir SVT epizodu uzun sürerse ya da şiddetli ise, durdurmak için hastaneye yatırılmanız gerekebilir.

Sürüş esnasında SVT’nin herhangi bir belirtiye neden olması ya da sebep olabilmesi durumunda, DVLA’ya bilgi vermeli ve sürüşü durdurmalısınız. Sebep en az dört hafta boyunca kontrol edildiğinde sürücüye izin verilebilir. Bir otobüs veya kamyonla işe giderseniz kurallar çok daha katıdır. Daha ayrıntılı bilgi için, aşağıda ‘Diğer okuma ve kaynaklar’ başlığı altındaki DVLA bağlantısına bakın.

Seçenekler şunlardır:

Tedavisi genellikle semptomlara neden oluyorsa atriyal taşikardi için önerilir. Bununla birlikte, rahatsız edici semptomlar yaşarsanız veya kalp atımının kalıcı olarak artması kalp büyümesini riskliyse, doktorunuz ilacı veya kateter ablasyon tedavisini önerebilir.

Yasal Uyarı: Bu makale yalnızca bilgi içindir ve tıbbi durumların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. EMIS, bilgilerin derlenmesinde makul tüm dikkatleri kullanmıştır, ancak doğruluğu konusunda herhangi bir garanti vermez. Tıbbi durumların teşhisi ve tedavisi için bir doktora ya da diğer sağlık profesyonellerine danışın. Ayrıntılar için koşullarımıza bakın.