şişmiş lenf bezleri – lenf bezleri kanseri, nedenler, bilgi

Şişmiş lenf bezlerinin bir takım nedeni vardır. En sık görülen neden enfeksiyontur. Lenf bezleri şişmişse neden duvarı şiştiğini bilmiyorsanız veya enfeksiyon nedeniyle şişmiş lenf bezleri iki hafta içinde tekrar inmiyorsa doktorunuza danışın.

Şişmiş lenf bezlerinin bir takım nedeni vardır. En sık görülen neden enfeksiyontur. Lenf bezleri şişmişse neden duvarı şiştiğini bilmiyorsanız veya enfeksiyon nedeniyle şişmiş lenf bezleri iki hafta içinde tekrar inmiyorsa doktorunuza danışın.

Lenf bezleri nedir?

Küçük lenf bezleri (bazen lenf düğümleri olarak adlandırılır) vücudun her yerinde görülür. Birbirlerine çok yakın olan lenf bezi gruplara veya zincirlere dönüşür. Lenf bezlerinin birlikte gruplandığı örnekler boyun, koltuk altı ve kasık kenarlarıdır. Diyagram, baş ve boyundaki ana grupların lenf bezlerini göstermektedir. Bununla birlikte, Lenf bezleri vücudun diğer birçok yerinde görülür.

Lenf ve lenf bezleri bağışıklık sisteminin önemli bir parçasıdır. Beyaz kan hücreleri (lenfositler) ve vücuda enfeksiyona karşı savunma yapan antikorlar bulunur.

Lenf bezleri normal bezelye büyüklüğündedir. Bazen onları cildin altında topaklar olarak hissedebilirsiniz. İnsanlar genellikle lenf bezlerini boynunda hissederler. Derinin altındaki lenf bezleri şişirilirse daha belirginleşir ve hissetmek daha kolay hale gelir. Mermer veya daha büyük boyutlara kadar şişebilirler.

Şişmiş lenf bezlerinin nedenleri şunlardır

Bir enfeksiyona yakın lenf bezleri hızla şişer ve bağışıklık sistemi enfekte mikropları (savaş, bakteri, virüs vb.) Yaklaştırır; Lenf bezleri, enfeksiyon bittiğinde genellikle normal bezelye boyutlarına geri dönerler. Enfeksiyon sonrası aşamalı olarak normale dönmesi bir hafta kadar sürebilir. Örnekler şunlardır:

Bir kanserden gelen bazı hücreler lenf kanalları vasıtasıyla yakındaki lenf bezlerine yayılabilir (metastas yapar). Bu kanser hücreleri daha sonra lenf bezlerinde büyür ve çoğalır ve bezlerin şişmesine neden olur. Örneğin

Kural olarak kanserler, lenfomalar ve lösemilerden dolayı şişen lenf bezleri enfeksiyonlardan daha yavaş gelişir. Ayrıca başlangıçta ağrısız olma eğilimindedirler.

Nadiren şişmiş lenf bezleri gibi nedenlerden dolayı olabilir

Tedavi nedene bağlıdır. Şişmiş lenf bezleri, farklı bakış açılar ve tedavilerle birlikte çeşitli koşulların belirteçleri gibidir. Örneğin, yaygın neden viral enfeksiyona bağlı. Bu durumda, spesifik bir tedavi önerilmeyebilir ve lenf bezleri normalde bir hafta kadar sonra normale döner. Bununla birlikte, kanser, lenfoma veya lösemiden kaynaklanan şişmiş lenf bezlerinin kapsamlı bir tedaviye ihtiyacı olabilir.

Viral enfeksiyonlara bağlı şişen lenf bezleri sık görülür. Örneğin sık boğazda enfeksiyon varsa, boyundaki lenf bezleri şişebilir ve şişebilir. Bu küçük endişe kaynağıdır. Kabarık lenf bezleri şişmek için belirgin bir neden yoksa daha çok endişe vericidir. Eğer doktorunuza söyleyin