polisomnografi

Polisomnografi uyku çalışmasıdır. Bu test, bazı vücut işlevlerini uyurken ya da uyumaya çalışırken kaydeder. Polisomnografi uyku bozukluklarını teşhis etmek için kullanılır.

Nedenler

Bir uyku çalışması uyku döngülerinizi ve kayıt aşamaları aşamalarınızı ölçer

Hızlı göz hareketi (REM) uykusu. Çoğu rüyalar REM uykusu sırasında oluşur. Normal koşullar altında, kaslarınız (gözleriniz ve solunum kaslarınız hariç) bu uyku aşamasında hareket etmez .; Hızlı göz hareketi (NREM) uykusu. NREM, beyin dalgaları (EEG) ile tespit edilebilen üç aşamaya sahiptir.

Nefes gibi akciğerlerinize hava akışı; Kanındaki oksijen seviyesi; Vücut pozisyonu; Beyin dalgaları (EEG); Nefes çaba ve oran; Kasların elektriksel aktivitesi; Göz hareketi; Nabız

Tam uyku çalışmaları genellikle özel bir uyku merkezinde yapılır.

Uyku saatinden yaklaşık 2 saat önce gelmeniz istenecektir .; Ortasında bir yatakta uyuyacaksınız. Birçok uyku merkezinde, bir otele benzeyen rahat bir yatak odası vardır .; Test genellikle normal uyku düzeninizin incelenebilmesi için geceleri yapılır. Eğer bir gece vardiyalı iseniz, pek çok merkez normal uyku saatlerinizde test yapabilir .; Sağlık uzmanınız çenelerinize, kafa derinize ve göz kapaklarının dış kenarına elektrot yerleştirir. Kalp atış hızınızı ve solunumunuzu göğsünüze yapıştırmak için izleyicilere sahip olacaksınız. Bunlar, uyurken yerinde kalır .; Elektrotlar uyanıkken (gözleriniz kapalıyken) uyku sırasında sinyalleri kaydeder. Test, uykuya dalmanızın ve ne kadar süre REM uyku moduna girmeniz gerektiğini ölçer .; Uyurken özel eğitim almış bir sağlık uzmanı sizi gözlemleyecek ve solunum veya kalp atış hızındaki herhangi bir değişikliği not edecektir.; Test, nefesinizi kesme veya neredeyse nefes kesme sayısını kaydeder .; Uykudaki hareketlerinizi kaydeden monitörler de vardır. Bazen bir video kamera uyku esnasında hareketlerinizi kaydeder.

REM uykusu NREM uykusuyla her 90 dakikada bir değişir. Normal uykusu olan bir kişi genellikle bir gece boyunca dört ila beş döngü REM ve NREM uykusuna sahiptir.

Gündüz uykusuzluk (gün boyunca uykuya dalmak); Yüksek sesle horlama; Uyurken nefesinizi tutma süreleri, soluk soluğa maruz kalır ya da hor görür; Huzursuz uyku

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Polisomnografi bir uyku merkezinde veya evinizde yapılabilir.

Doktora ne zaman gelmelisin

Bir uyku uzmanının bakım altındasın; Uyku doktorunuz obstrüktif uyku apneniz olduğunu düşünüyor; Başka uyku bozukluğunuz yok; Kalp hastalığı veya akciğer hastalığı gibi başka ciddi sağlık sorunlarınız yok.

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Evde testler şu durumlarda kullanılabilir:

Gündüz uykusuzluk (gün boyunca uykuya dalmak); Yüksek sesle horlama; Uyurken nefesinizi tutma süreleri, soluk soluğa maruz kalır ya da hor görür; Huzursuz uyku

EVDE

narkolepsi; Periyodik ekstremite hareket bozukluğu (uyku esnasında bacaklarından sık sık geçilmesi); REM davranış bozukluğu (fiziksel olarak “uyku esnasında rüyalarınızı” harekete geçirir “)

Polisomnografi, diğer uyku bozukluklarını da teşhis edebilir

Çoğu insan, nefes almanın durduğu veya kısmen tıkandığı uyku esnasında kısa süreliğine sahiptir. Apne-Hipopne İndeksi (AHI) bir uyku çalışması sırasında ölçülen apne veya hipopne sayısıdır. AHI sonuçları obstrüktif uyku apnesini teşhis etmek için kullanılır.

Ne sıklıkla en az 10 saniye nefes almayı bırakırsınız (apnea denir); Ne sıklıkta solunumun kısmen 10 saniye bloke edildiği (hipopne adı verilir); Beyin dalgalarınız ve uyku esnasındaki kas hareketleriniz

Nefes almayı bırakan bölüm yok veya az. 5’in altında bir AHI normal kabul edilir .; Beyin dalgalarının normal kalıpları ve uyku esnasındaki kas hareketleri.

Tanı koymak ve tedaviye karar vermek için uyku uzmanının da bakması gerekir.

Normal test sonucu gösterisi

5 – 15 hafif uyku apnesi; 15 – 30 orta dereceli uyku apnesi; 30’dan fazla şiddetli uyku apnesi

Uyku çalışmasından elde edilen diğer bulgular; Tıbbi geçmişiniz ve uyku ile ilgili şikayetiniz; Fiziksel sınavınız

narkolepsi; Periyodik ekstremite hareket bozukluğu (uyku esnasında bacaklarından sık sık geçilmesi); REM davranış bozukluğu (fiziksel olarak “uyku esnasında rüyalarınızı” harekete geçirir “)