tiagabine epilepsi ilacı. tiagabin yan etkileri

Bir yemek ya da bir atıştırmalıkta tiagabin dozlarınızı alın.

Tiagabine hakkında

En yaygın yan etkiler hasta, yorgun, titrek veya baş dönmesi hissetmektir.

Epilepsi olması, açıklanamayan bir veya daha fazla rahatsızlığınız veya nöbet geçirmeniz anlamına gelir. Bir nöbet beyinde anormal elektriksel aktivitenin patlaması sonucu oluşan semptomların kısa bir dönemidir. Kısmi nöbetler (fokal nöbetler olarak da adlandırılır) ile elektriksel aktivite patlaması beyninizin bir bölümünde bulunur ve bu nedenle lokalize veya ‘odaklaşmış’ belirtiler eğilimindedir. Beynin farklı kısımları farklı işlevleri kontrol ettiği için belirtiler beyninizin hangi bölümünden etkilenir bağlı olacaktır. Kısmi nöbetler bazen tüm beyninizi etkileyen nöbetlere dönüşebilir. Bunlara sekonder jeneralize nöbetler denir. Nöbet sırasında ortaya çıkabilen belirtiler, kaslarınızı, hislerinizi, davranışlarınızı, duygularınızı, bilinçinizi veya bunların bir kombinasyonunu etkileyebilir.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan insanlar için uygun değildir ve bazen ilâç sadece ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu sebeplerden ötürü, tiagabin kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun bildiği önemlidir

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tablo tiagabine ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni tıbba uyum sağladığı için istenmeyen etkiler genellikle düzelir ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız olursa doktorunuzla veya eczacıyla konuşun.

Önemli: Doktorunuz, tiagabinin birkaç insanda daha şiddetli reaksiyonlara neden olabileceğini sizinle görüşecektir. Bunlar yukarıda listelenen semptomlardan daha az ortaya çıksa da, aşağıdakilerden herhangi birine maruz kalırsanız, derhal doktorunuza danışmanız önemlidir.

Tabletlerden kaynaklanabileceğini düşündüğünüz başka belirtilere rastlarsanız, daha fazla bilgi için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Asla öngörülen dozu aşmayınız. Sizin veya başkasının bu ilacın aşırı dozda kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin. Boş olsa bile, kabını yanınıza alın.

Ameliyat veya diş hekimliği tedavisi görüyorsanız, uyguladığınız tedaviyi yapan kişiye hangi ilaçları aldığını söyleyin.

Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza sorun.