pemfigus vulgaris

Pemfigus vulgaris (PV); otoimmün bozukluk; cildin mukoza zarları. Ciltte kabarcıklar ve yaralar (erozyonlar) bulunur.

Nedenler

Bağışıklık sistemi deride ve müköz zarlarda spesifik proteinlere karşı antikor üretir. Bu antikorlar deri hücreleri arasındaki bağları koparır. Bu, blister oluşumuna neden olur. Kesin neden bilinmiyor.

Nadiren de olsa, pemfigusa bazı ilaçlar neden olur; bunlara aşağıdakileri dahildir:

Penisilamin adı verilen ve bazı malzemeleri kandan uzaklaştıran bir ilaç (kenetleme maddesi); ACE inhibitörleri olarak adlandırılan kan basıncı ilaçları

Boşaltma; sızmaya; kabuklanma; Soyma veya kolayca sökülebilir

Cilt yaraları şu şekilde tanımlanabilir:

Ağızda; Kafa derisi, gövde veya diğer cilt bölgelerinde

Pemfigus nadirdir. Genellikle orta yaşlı ya da yaşlı insanlarda görülür.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Bulunabilirler

Doktora ne zaman gelmelisin

Sağlık uzmanınız, açıklanamayan herhangi bir blisteri incelemelidir.

Enfeksiyonları kontrol altına almak veya önlemek için kullanılan antibiyotikler ve antifungal ilaçlar; Şiddetli ağız ülseri olması durumunda damar yoluyla verilen sıvı ve elektrolitler (IV); Ciddi ağız ülseri varsa IV besleme; Ağız ülseri ağrısını azaltmak için uyuşturucu (anestezik) ağız pastilleri; Ağrı kesici ağrı kesici yeterli değilse ağrı kesici ilaçlar

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Tedavi dahil olabilir

Dapekson adı verilen bir anti-inflamatuar ilaç; Kortikosteroidler; Altın içeren ilaçlar; Bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlar (azatioprin, metotreksat, siklosporin, siklofosfamid, mikofenolat mofetil veya rituksimab gibi)

Pemfigusu kontrol etmek için vücut çapında (sistemik) tedavi gerekir ve mümkün olduğunca erken başlatılmalıdır. Sistemik tedavi şunları içerir:

İkincil deri enfeksiyonları; Şiddetli dehidratasyon; İlaçların yan etkileri; Kan dolaşımı yoluyla enfeksiyon yayılması (sepsis)

Enfeksiyonu tedavi etmek veya önlemek için antibiyotikler kullanılabilir. İntravenöz immünoglobulin (IVIg) bazen kullanılmaktadır.

Titreme; Ateş; Genel hastalık duygusu; Eklem ağrısı; Kas ağrıları; Yeni kabarcıklar veya ülserler

Tedavi ile bozukluk kronik olma eğilimindedir. Tedavinin yan etkileri ciddi veya etkisiz olabilir .; Muhtemel Komplikasyonlar; PV’nin komplikasyonları arasında

PV için tedavi gördüyseniz ve aşağıdaki semptomlardan herhangi birini geliştirirseniz sağlayıcıyı arayın