gezgin ishal diyet

Gezici ishal, gevşek, sulu dışkılar. İnsanlar, suyun temiz olmadığı veya gıdaların güvenli bir şekilde tutulmadığı yerleri ziyaret ettiklerinde gezgin ishale neden olabilir. Bu, Latin Amerika, Afrika, Orta Doğu ve Asya’da üçüncü dünya veya gelişmekte olan ülkeler içerebilir.

Nedenler

SU VE DİĞER İÇECEKLER

Dişlerini içmek veya fırçalamak için musluk suyu kullanmayın .; Musluk suyundan yapılmış buz kullanmayın .; Bebek formülünü karıştırmak için yalnızca kaynar su (en az 5 dakika kaynatılmış) kullanın .; Bebekler için emzirme, en iyi ve en güvenli besin kaynağıdır. Bununla birlikte, seyahat stresiniz yaptığınız süt miktarını azaltabilir .; Sadece pastörize süt içirin .; Şişedeki conta kırılmazsa şişe içecekler içilir .; Soda ve sıcak içecekler genellikle güvenlidir.

Çiğ sebze ve meyveleri soymadıkça yemeyin. Onları yemeden önce bütün meyveleri ve sebzeleri yıkayın .; Çiğ yapraklı sebzeler (örneğin marul, ıspanak, lahana) yemeyin çünkü bunlar temizlenmesi zordur.; Çiğ veya nadir etler yemeyin .; Kabuklu deniz ürünlerinden kaçının .; Sokak satıcılarından yiyecek almayın .; Sıcak, iyi pişmiş gıdalar tüketin. Isı bakterileri öldürür. Ancak, uzun süredir oturan sıcak yiyecekleri yemeyin.

Doktorunuz, hasta olma şansınızı azaltmak için ilaç öneride bulunabilir.

Sık sık ellerinizi yıkayın .; Çocukları dikkatlice izleyerek şeyleri ağızlarına koymayın veya kirli maddelere dokunmayın ve ardından ellerini ağzına koyun.; Mümkünse, bebeklerin kirli zeminlerde tarlanmasını önleyin .; Kapların ve yemeklerin temiz olduğunu kontrol edin.

GIDA

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

YIKAMA

Doktora ne zaman gelmelisin

Seyahat etmeden önce ve seyahat ederken günde 4 kez Pepto-Bismol 2 tablet almak ishalin önlenmesine yardımcı olabilir. Pepto-Bismol’ü 3 haftadan fazla sürebilir .; Çoğu kişi, seyahat ederken ishali önlemek için her gün antibiyotik kullanmaya ihtiyaç duymaz .; Daha tehlikeli enfeksiyonlar (kronik bağırsak hastalıkları, böbrek hastalığı, kanser, diyabet veya HIV gibi) için risk altındaki kişiler seyahat etmeden önce doktorlarıyla konuşmalıdır .; Rifaximin adı verilen reçeteli bir ilaç da gezgin ishali önlemeye yardımcı olabilir. Bu ilaç sizin için uygun olup olmadığını doktorunuza sorun.

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Her gün 8 ila 10 bardak açık sıvı içirin. Su veya oral rehidrasyon çözümü en iyisidir .; Gevşek bir bağırsak hareketi olduğunda her seferinde en azından 1 su bardağı sıvı içirin .; Üç büyük yemek yerine birkaç saatte bir küçük yemekler yiyin .; Çikolata, çorba ve spor içecekleri gibi tuzlu yiyecekler yiyin .; Muzlar, ciltsiz patatesler ve meyve suları gibi potasyum oranı yüksek gıdaları tüketin.

Gezici ishale karşı hiç aşı yok.

Azalan idrar (bebeklerde az ıslak bezler); Kuru ağız; Batık gözler; Ağlarken az gözyaşları

İshaliniz varsa, kendinizi iyi hissettirmenize yardımcı olması için bu ipuçlarını takip edin.

Dehidrasyon, vücudunuzun gereğinden fazla su ve akışkan içermediği anlamına gelir. Sıcak bir iklimde olan çocuklar veya insanlar için çok büyük bir sorundur. Ağır dehidrasyon bulguları şunlardır:

Pedialyte veya Infalyte gibi reçetesiz içki içebilirsiniz. Bu içeceklere su eklemeyin .; Ayrıca Pedialyte dondurulmuş meyveli aromalı patatesleri deneyebilirsiniz .; Buna meyve suyu veya suyu ilave edilmiş su da yardımcı olabilir. Bu içecekler çocuğunuza ishal sırasında kaybolmuş önemli mineralleri verebilir .; Bebeğinizi emziriyorsanız, yapmaya devam edin. Formülü kullanıyorsanız, ishal başladıktan sonra 2-3 besleme için yarım mukavemette kullanın. Ardından düzenli formül feedings’i başlatabilirsiniz.

1/2 çay kaşığı tuz; 2 çorba kaşığı şeker veya pirinç tozu; 1/4 çay kaşığı potasyum klorür (tuz ikame); 1/2 çay kaşığı trisodyum sitrat (kabartma tozu ile değiştirilebilir); 1 litre temiz su

İlk 4-6 saat boyunca çocuğunuzun sıvılarını verin. İlk önce, 30 ila 60 dakikada bir 1 ons (2 çorba kaşığı sıvı) deneyin.

Gelişmekte olan ülkelerde birçok sağlık kuruluşu su ile karıştırılacak tuz paketleri stoklamaktadır. Bu sıvılar mevcut değilse, karıştırarak acil bir çözüm oluşturabilirsiniz

Eğer siz veya çocuğunuz ciddi dehidrasyon belirtileri varsa veya ateşiniz varsa veya kanlı dışkılarınız varsa hemen tıbbi yardım alın.