rifabutin yan etkileri ve dozajı. rifabutin hiv uyuşturucu – hasta

Rifabutin, mikobakteriler olarak adlandırılan mikropların (bakterilerin) neden olduğu ciddi enfeksiyonları tedavi etmek (veya önlemek için kullanılan) bir antibiyotiktir.

Rifabutin Hakkinda

Rifabutin bir dizi başka ilaçla etkileşime girebilir – lütfen hangi diğer ilacı aldığınızı doktorunuza bildirin.

Mikobakteriler, ciddi enfeksiyonlara neden olabilen bir grup mikrop (bakteri) türüdür. Tüberküloz (TB), Mycobacterium tuberculosis adı verilen bu grubun bakterilerinden birinin neden olduğu bir hastalıktır. TB genelde akciğerleri etkiler.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan kişiler için uygun değildir ve bazen bir ilaç ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu nedenlerden dolayı, rifabutin almadan önce doktorunuzun bildiği önemlidir.

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tablo, rifabutin ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlaçla birlikte verilen üretici bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni tıbba uyum sağladığı için istenmeyen etkiler genellikle düzelir ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız olursa doktorunuzla veya eczacıyla konuşun.

Önemli: şiddetli ishal, kalıcı hastalık veya cildinizin veya gözlerinizin beyazlarının (sarılık) sararması halinde derhal bir doktorla konuşmalısınız. Bunlar, nadir ancak ciddi yan etkilerdir ve bunu doktorunuza en kısa zamanda söylemelisiniz.

Önerilen dozdan fazlasını almayın. Sizin veya başkasının bu ilacın aşırı dozda kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin. Boş olsa bile, kabını yanınıza alın.

Eski veya istenmeyen ilaçları saklamayın. Onları yerel eczanize götürün; bunları sizin yerinize alacaksınız.