viral gastroenterit (mide gribi)

Bir virüs, karın ve bağırsağın enfeksiyonuna neden olduğunda viral gastroenterit bulunur. Enfeksiyon ishal ve kusmaya neden olabilir. Buna bazen “mide gribi” denir.

Nedenler

Gastroenterit, aynı gıdayı yiyen veya aynı suyu içen bir kişiyi veya bir grup insanı etkileyebilir. Mikroplar birçok yönden sisteminize girebilir

İlaçhanesinde ishalin durdurulmasına veya yavaşlamasına yardımcı olabilecek ilaçlar satın alabilirsiniz.

Doğrudan yiyecek veya sudan; Tabaklar ve yemek kapları gibi nesneler yoluyla; Yakın temas yoluyla kişiden kişiye geçti

Norovirus (Norwalk benzeri virüs), okul çağındaki çocuklar arasında yaygındır. Ayrıca hastanelerde ve yolcu gemilerinde salgınlara neden olabilir .; Rotavirus, çocuklarda önde gelen nedenidir. Aynı zamanda virüslü çocuklara maruz kalan yetişkinleri ve huzurevlerinde yaşayan insanları da enfekte edebilir .; Astrovirüs .; Enterik adenovirüs.

Karın ağrısı; İshal; Mide bulantısı ve kusma

Birçok virüs gastroenterite neden olabilir. En yaygın virüsler şunlardır:

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Şiddetli bir enfeksiyon riski en yüksek olan kişiler arasında küçük çocuklar, yaşlı erişkinler ve bağışıklık sistemi baskılanmış kişiler bulunur.

Doktora ne zaman gelmelisin

İshal birkaç günden uzun sürerse veya kurutulma olursa sağlayıcıyı arayın. Ayrıca sizin veya çocuğunuzun bu semptomları varsa sağlayıcı ile görüşmelisiniz

Şikayet ederse, nemli bir cilt veya terleme yapın; Ateş; Eklem sertliği veya kas ağrısı; Zayıf beslenme; Kilo kaybı

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Kuru veya yapışkan ağız; Letarji veya komada (şiddetli dehidrasyon); Düşük kan basıncı; Düşük veya hiç idrar çıkışı, koyu sarı görünen yoğun idrar; Bebeğin başının üstünde batmış yumuşak lekeler (fontanelles); Hiç gözyaşı; Batık gözler

Diğer belirtiler arasında şunlar olabilir:

Yaşlı çocuklar ve yetişkinler, Gatorade gibi spor içecekleri içebilir, ancak bunlar daha küçük çocuklar için kullanılmamalıdır. Bunun yerine, gıda ve ilaç depolarında bulunan elektrolit ve sıvı replasman çözümlerini veya dondurucu alevlerini kullanın .; Meyve suyunu (elma suyu dahil), soda veya kola (düz veya köpüklü), Jöle-O veya et suyu kullanmayın. Bu sıvılar kaybolmuş minerallerin yerini almaz ve ishali daha da kötüleştirebilir .; Her 30 ila 60 dakikada bir az miktarda sıvı (2 ila 4 oz.) Içirin. Bir seferde büyük miktarda sıvıyı zorlamaya çalışmayın; bu da kusmaya neden olabilir. Bir bebek veya küçük çocuk için bir çay kaşığı veya şırınga kullanın .; Bebekler, ekstra sıvılarla birlikte anne sütü ya da formül içmeye devam edebilir. Bir soya formülüne geçmenize DEĞİL.

Dışkı örneklerinin testleri, hastalığa neden olan virüsü tanımlamak için kullanılabilir. Çoğu zaman, bu test gerekli değildir. Sorunun bakteri kaynaklı olup olmadığını öğrenmek için dışkı kültürü yapılabilir.

Az miktarda yiyecek sık sık yemeyi deneyin. Denemek istediğiniz gıdalar arasında

Hububat, ekmek, patates, yağsız et; Sade yoğurt, muz, taze elma; sebzeler

Kanlı ishalleriniz varsa, ateşiniz varsa veya ishal şiddetli ise, bu ilaçları sağlayıcıyla konuşmadan kullanmayın; Bu ilaçları çocuklara vermeyin.

Ishaleniz varsa ve bulantı ya da kusma nedeniyle sıvıları alamaz ya da alamazsanız, damar yoluyla sıvıya ihtiyacınız olabilir (IV). Bebeğin ve küçük çocukların IV sıvılara gereksinimi daha yüksektir.

Dışkıda kan; Karmaşa; Baş dönmesi; Kuru ağız; Baygın hissetmek; Mide bulantısı; Ağlamada gözyaşı yok; 8 saat veya daha fazla idrar yok; Gözlerin batması; Bebeğin başında batmış yumuşak nokta (fontanelle)