uyurgezerlik

Uyurgezerlik genellikle derin bir uyku döneminde gerçekleşir ve uykuya dalmasının ardından ilk birkaç saatte ortaya çıkar. Uyurgezerlik, çocuklarda yetişkinlerden çok daha yaygındır.

Uyurgezerlik genellikle derin bir uyku döneminde gerçekleşir ve uykuya dalmasının ardından genellikle ilk birkaç saatte ortaya çıkar. Uyurgezerlik, çocuklarda yetişkinlerden çok daha yaygındır.

Uyurgezerlik nedir?

Çoğu çocuk, ergenlik çağına girmeden önce uyurgezerlikten büyür.

Uyurgezerlik, hala uykuda olmasına rağmen, uyku sırasında kalkar ve dolaşır demektir. Uyurgezerlik genellikle derin bir uyku döneminde gerçekleşir ve uykuya dalmasının ardından ilk birkaç saatte ortaya çıkar.

Uyurgezerlik çocuklarda sık görülür. Beş çocuğun birinde uyurgezerlik en az bir bölüm yaşayacaktır. Uyurgezerlik, her yaştan başlayabilir ancak çocuklarda yetişkinlerden daha yaygındır.

Uyurgezerlik nedeninin tam olarak bilinmemesi. Uyurgezerlik, uyurgezerlik veya gece korkuları geçiren diğer yakın aile fertleri olan çocuklarda daha yaygın görülmektedir.

Bazı diğer uyku sorunları da uyurgezerlik olayını tetikleyebilir – örneğin, obstrüktif uyku apnesi ve huzursuz bacaklar sendromu.

Uyurgezerlik bölümleri çok değişkendir. Kişi hala uyuyor ancak yataktan kalkıyor ve dolaşıyor. Kişi, daha sonra dolapları veya pencereleri açma, giyinme, yemek veya içmek için bir şeyler yeme, hatta evden çıkma gibi görevleri yerine getirebilir.

Uyurgezerlik vakalarının süresi değişir. Çoğu bölüm 10 dakikadan az sürer, ancak daha uzun süre devam edebilir. Her bölüm sonunda, kişi uyanabilir veya yatağa dönebilir ve uykuya dönebilir. Genellikle uyurgezerlik dönemi yaşadıklarını hatırlamazlar ya da yalnızca hafif hafızasına sahip olabilirler.

Uyurgezerlik için özel bir muamele yoktur. Uyurgezerlik bölümleri basit tavsiyeye cevap vermezse, çok sık olup olmadıklarında veya kişinin tehlikede olmasına neden olurlarsa, bazı tedaviler denenebilir. Bilişsel davranış terapisi veya hipnoterapi gibi tedaviler faydalı olabilir.

Uyku merkezi, obstrüktif uyku apnesi gibi uyku ile ilgili diğer sorunların olup olmayacağını değerlendirmek için uyku çalışmaları da dahil olmak üzere kapsamlı bir değerlendirme yapacaktır. Uyurgezerlik yapan insanların çoğunun uyku problemleri yoktur.

Bu nedenle, yardımcı olabilecek stratejiler şunları içerir:

Onları nazikçe yatağa yönlendirmek en iyisidir ve genellikle uykularına geri dönecektir. Onları yatağa geri getirirken onlara güvenin. Onları şaşırtmamak önemlidir. Herhangi bir tehlike içinde olmadıkça onları sınırlamaya çalışmayın. Kişiyi şaşırtmak ya da kısıtlamak onları agresif hale getirebilir.

Uyurda yürürlerse kişiyi güvende tutmak önemlidir. Kazaya neden olabilecek, yere takılan herhangi bir şey gibi takılıp çıkartılacak nesneleri çıkarın.

Çoğu çocuk, ergenlik çağına girmeden önce uyurgezerlikten büyür. Uyurgezerlik yapan sadece birkaç çocuk yetişkin olduklarında uyurdu kalmaya devam edecek.