transüretral prostat rezeksiyonu

Transüretral prostat rezeksiyonu, prostat bezinin iç kısmını çıkarmak için yapılan bir ameliyattır. Bu, büyümüş prostat belirtilerini tedavi etmek için yapılır.

Nedenler

Prostat kaldırılması önerilir

Mesanenizi boşaltmakta zorluk çekiyorsanız; Sık idrar yolu enfeksiyonları; Prostattan kanama; Prostat büyümesine sahip mesane taşları; Son derece yavaş idrara çıkma; Böbreklerin hasar görmesi; İdrar yapmak için geceleri sık sık kalkmak; Büyük bir prostat nedeniyle mesane kontrolü sorunları

Prostat bezinizin ebatları; Sağlığın; Ne tür bir ameliyat isteyebilirsiniz?

Doktorunuz, ameliyatın türüne karar verirken aşağıdakileri göz önüne alacaktır.

Akciğerlere gidebilen bacaklardaki kan pıhtıları; Solunum problemleri; Cerrahi yarada dahil olmak üzere enfeksiyon, akciğerler (pnömoni) veya mesane veya böbrek; Kan kaybı; Kalp krizi; inme

Ameliyat yapmadan önce, sağlık uzmanınız, yediğiniz ya da içtiğinizde değişiklikler yapmanızı önerir. Ayrıca ilaç almayı denemek isteyebilirsiniz. Bu adımlar yardımcı olmazsa, prostatınızın çıkarılması gerekebilir. Prostatın transüretral rezeksiyonu (TURP), prostat cerrahisinin en yaygın tiplerinden biridir. Diğer prosedürler de mevcuttur.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Ek riskler şunlardır:

Doktora ne zaman gelmelisin

İdrar kontrolü problemleri; Sperm doğurganlığının kaybedilmesi; Montaj sorunları; Semeni, üretranın dışına çıkmak yerine mesaneye geçirmek (retrograd boşalma); Üretral darlık (skar dokusundan idrar çıkışının sıkılması); Transüretral rezeksiyon (TUR) sendromu (cerrahi sırasında su birikimi); İç organların ve yapıların zarar görmesi

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Ameliyattan önceki haftalarda

Tam fizik muayene; Muamele etme ve kontrol etme; diyabet; yüksek tansiyon

Sigara içiyorsanız, ameliyattan birkaç hafta önce durmalısınız. Sağlayıcınız bunun nasıl yapılacağıyla ilgili ipuçları verebilir.

Aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), naproksen (Aleve, Naprosyn), vitamin E, klopidogrel (Plavix), varfarin (Coumadin) ve diğerleri gibi kanınızı incelten ilaçları almayı durdurmanız istenebilir. Ameliyat gününüzde hala hangi ilaçları almalısınız doktorunuza sorun.

Ameliyat gününde

Sıkı çorap giymeniz ve akciğerlerinizi açık tutmak için bir solunum cihazı kullanmanız gerekebilir.

Ameliyattan önceki gece yarısından sonra herhangi bir şey yemeyin veya içmeyin .; Size küçük bir yudum su ile atmanız söylendiğiniz ilaçları kullanın .; Hastaneye ne zaman geleceğiniz söylenecektir.

Yatakta pozisyon değiştirmenize yardımcı olun .; Kan dolaşımını sağlamak için egzersizler yapın. Öksürme ve derin nefes alma tekniklerini nasıl uygulayacağınızı öğretin. Bunları her 3-4 saatte yapmalısınız .; Prosedürden sonra kendinize nasýl bakacaýnýzý söyleyin.

Sağlık ekibiniz