rosacea

Rosacea yüzünüzü kırmızıya çeviren kronik bir cilt problemidir. Aynı zamanda şişme ve akne benzeri cilt yaraları meydana gelebilir.

Nedenler

Sebep bilinmiyor. Varsa, buna sahip olma olasılığınız daha yüksek olabilir

Belirtileri hafifletmeye veya önlemeye yardımcı olmak için yapabileceğiniz bazı şeyler içerir

30 ila 50 yaş; Tenli; Bir kadın

Yüzün kızarıklığı; Yıkama veya kolayca yıkama; Yüzün örümcek benzeri kan damarları (telenjiektazi); Kırmızı burun (soğanlı burun); Sızdıran veya kabuğa neden olabilen akne benzeri cilt yaraları; Yüzünde yanma veya batma hissi; Tahriş olmuş, kan dökülen, sulanmış gözler

Güneş ışınlarından kaçının. Her gün güneş kremi kullanın .; Sıcak havalarda çok fazla faaliyetten kaçının .; Stres azaltmaya çalışın. Derin nefes alma, yoga veya diğer rahatlama tekniklerini deneyin .; Baharatlı yiyecekleri, alkolü ve sıcak içecekleri sınırlayın.

Durum erkeklerde daha az yaygındır, ancak semptomlar daha şiddetli olma eğilimindedir.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Diğer tetikleyiciler arasında rüzgar, sıcak banyolar, soğuk hava, spesifik cilt ürünleri, egzersiz veya diğer faktörler olabilir.

Doktora ne zaman gelmelisin

Ağız yoluyla alınan veya cilde uygulanan antibiyotikler akne benzeri deri problemlerini kontrol edebilir. Sağlayıcınıza sorun .; İzotretinoin, sağlayıcınızın göz önüne alabileceği güçlü bir ilaçtır. Diğer ilaçlarla tedaviden sonra iyileşmeyen ağır rosaceaya sahip insanlarda kullanılır .; Rosacea akne değildir ve tezgah üstü sivilce tedavisi ile iyileşmez.

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Görünümde kalıcı değişiklikler (örneğin, kırmızı, şiş bir burun); Benlik saygısı azalır

Çok kötü durumlarda, lazerli cerrahi kızarıklığın azalmasına yardımcı olabilir. Bazı şişmiş burun dokusunun çıkarılması için cerrahi işlemler görünümünüzü de geliştirebilir.