Prematüre retinopatisi

Prematüre retinopatisi (ROP) göz retinasında anormal kan damarı gelişimi. Bebeğin erken doğan (prematüre) doğar.

Nedenler

Retinanın (gözün arka tarafındaki) kan damarları gebeliğe yaklaşık 3 ay gelmeye başlar. Çoğu durumda, normal doğum anında tamamen gelişirler. Bir bebek çok erken doğarsa, gözler doğru gelişemez. Damarlar, büyümeyi durdurabilir veya retinalardan gözün arkasına anormallikle büyüyebilir. Gemiler kırılgan olduğu için sızıntı yapabilir ve gözlerde kanamaya neden olabilirler.

Prematüriteye ek olarak, diğer risk faktörleri aşağıdakileri içerebilir:

Solunum durur (apne); Kalp hastalığı; Kandaki yüksek karbon dioksit (CO2); Enfeksiyon; Düşük kan asitliği (pH); Düşük kan oksijen; Solunum zorluğu; Yavaş kalp atış hızı (bradikardi); Transfüzyon

Aşama I: Biraz kan damarının normalde anormal bir şekilde büyümesi .; Aşama II: Kan damarının büyümesi orta derecede anormal .; Evre III: Kan damarı büyümesi ciddi derecede anormaldir; Evre IV: Kan damarı büyümesi ciddi derecede anormaldir ve kısmen ayrılmış bir retina vardır .; Evre V: Toplam retina dekolmanı var.

Beş aşamalı ROP

Anormal göz hareketleri; Çapraz gözler; Şiddetli yakınlık; Beyaz görünümlü öğrenciler (leukocoria)

Çoğu prematüre bebekte ROP oranı, yenidoğan yoğun bakım biriminde (NICU) daha iyi bakım nedeniyle son yıllarda gelişmiş ülkelerde büyük oranda düşmüştür. Bununla birlikte, çok erken doğan daha fazla bebek artık hayatta kalabiliyor ve bu çok prematüre bebekler ROP için en yüksek riski taşıyor.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

ROP olan bir bebek, anormal kan damarları, durumu teşhis etmek için kullanılan resimlere uyuyorsa, “artı hastalık” derecesine sahip olarak sınıflandırılabilir.

Doktora ne zaman gelmelisin

27 hafta veya daha sonra doğan bebekler sıklıkla 4 haftalık yaşta sınavlarına tabi tutulurlar .; Daha önce doğanlar genellikle sınavlara daha sonra sahip olurlar.

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Şiddetli ROP semptomları şunları içerir:

Lazer tedavisi (fotokoagülasyon) gelişmiş ROP komplikasyonlarını önlemek için kullanılabilir; Lazer anormal kan damarlarının büyümesini durdurur .; Tedavi kreşte taşınabilir teçhizat kullanılarak yapılabilir. İyi bir şekilde çalışabilmek için retinanın skarlasması veya gözün geri kalanından ayrılmasından önce yapılması gerekir .; VEG-F’yi (bir kan damarının büyüme faktörü) göz içine sokan bir antikoru enjekte etmek gibi diğer tedaviler hala araştırılmaktadır.

İzleme sınavları, ilk sınamanın sonuçlarına dayanır. Her iki retinadaki kan damarları normal gelişimini tamamladıysa bebekler başka bir muayene gerekmez.

Retina ayrılırsa cerrahi gereklidir. Ameliyat her zaman iyi görüşle sonuçlanmaz.

Çoğu durumda ilk sınama bebeğin gebelik yaşına bağlı olarak doğumdan sonraki 4-9 hafta içinde olmalıdır.

“Artı hastalık” olan bazı bebeklerin derhal tedaviye ihtiyacı vardır.