pioglitazon. hastada pioglitazon yan etkileri

Günde bir kez pioglitazon alın.

Pioglitazone Hakkinda

İnsülin pankreas tarafından vücudunuzda doğal olarak üretilen bir hormondur. Kanınızdaki şekeri (glikoz) seviyesini kontrol etmeye yardımcı olur. Vücudunuz ihtiyaçlarını karşılayacak kadar insülin yapmazsa veya etkili bir şekilde insülin kullanmazsa şeker diyabeti veya diyabet diye adlandırılan duruma neden olur.

Pioglitazone vücudunuzdaki hücrelerin insülin hassasiyetini arttırarak çalışır – bu nedenle daha fazla glikoz, kan dolaşımında aynı miktarda insülin için hücrelere alınır. Tek başlarına kullanılabilir, ancak metformin ve / veya diğer antidiyabetik ilaçların yanında kullanılır.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan kişiler için uygun değildir ve bazen bir ilaç ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu sebeplerden dolayı, pioglitazone almadan önce doktorunuzun bildiği önemlidir

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tablo, pioglitazon ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni tıbba uyum sağladığı için istenmeyen etkiler genellikle düzelir ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız olursa doktorunuzla veya eczacıyla konuşun.

Önemli: doktorunuz sizinle daha az yan etki ama o zaman yaşanırsanız hemen doktorunuza bildirmeniz gereken yan etkileri hakkında görüşecektir. Bunlar

Tabletlerden kaynaklanabileceğini düşündüğünüz başka belirtilere rastlarsanız, daha fazla bilgi için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Asla öngörülen dozu aşmayınız. Sizin veya başkasının bu ilacın aşırı dozda kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hemen yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin. Boş olsa bile, kabını yanınıza alın.

Eski veya istenmeyen ilaçları saklamayın. Onları yerel eczanize götürün; bunları sizin yerinize alacaksınız.