parkinson hastalığı için selegilin – eldepryl, zelapar

Normal doz günlük bir tablettir.

Selegiline hakkında

Durumunuz geliştikçe ve vücut hareketleriniz kolaylaştığında fiziksel aktivitelerinizi aşırı aşmamaya özen gösterin.

Parkinson hastalığının semptomları – titreme, sertlik ve yavaş hareket – beyninizde dopamin denen az miktarda kimyasal madde bulunmasından kaynaklanmaktadır. Selegilin beyindeki dopaminin etkisini arttırarak çalışır ve bu tipik belirtilerin hafifletilmesine yardımcı olur.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan insanlar için uygun değildir ve bazen ilâç sadece ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu sebeplerden dolayı, selejiline başlamadan önce doktorunuzun veya eczacınızın bildiği önemlidir

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tablo selegilin ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni tıbba uyum sağladığı için istenmeyen etkiler genellikle düzelir ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız olursa doktorunuzla veya eczacıyla konuşun.

İlaçtan dolayı olabileceğini düşündüğünüz diğer belirtilere rastlarsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Asla öngörülen dozu aşmayınız. Sizin veya başkasının bu ilacın aşırı dozda kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin. Boş olsa bile, kabını yanınıza alın.

Eski veya istenmeyen ilaçları saklamayın. Onları yerel eczanize götürün; bunları sizin yerinize alacaksınız.