hipofiz tümörü

Bir hipofiz tümörü, hipofizdeki anormal bir büyümedir. Beynin tabanında küçük bir bez olan hipofiz. Vücudun birçok hormon dengesini düzenler.

Nedenler

Çoğu hipofiz tümörü kanserli değildir (benign). İnsanların% 20’sinde hipofiz tümörleri var. Bu tümörlerin birçoğu semptomlara neden olmaz ve kişinin yaşamı boyunca asla teşhis edilemez.

Hipofiz bezi bezelye boyutludur; endokrin; beynin tabanında bulunan adrenal bez bezi. Pituiter hormonların tiroit, seks bezleri (testisler veya yumurtalıklar) gibi diğer endokrin bezlerden salınmasını kontrol etmeye yardımcı olur ve. Ayrıca hipofiz bezi ve anne sütü bezleri gibi vücut dokularını doğrudan etkileyen hormonları serbest bırakır. Pitüiter hormonlar arasında

Adrenokortikotropik hormon (ACTH); Büyüme hormonu (GH); prolaktin; Tiroid uyarıcı hormon (TSH); Lüteinizan hormon (LH) ve follikül uyarıcı hormon (FSH)

Hipertiroidi (tiroid bezi hormonlarının çoğunu yapar; bu, hipofiz tümörlerinin son derece nadir bir durumu); Cushing sendromu (vücut hormon kortizolünün normalden daha yüksek bir seviyesine sahiptir); devlik, akromegali

Beynin aynı bölümünde gelişen beyin tümörleri, hipofiz bezinden etkilenebilir ve benzer semptomlara neden olabilirler. Belirtileri; Bazı hipofiz tümörleri çok fazla miktarda bir veya daha fazla hormon üretir. Sonuç olarak, aşağıdaki koşullardan bir veya daha fazlasının belirtileri ortaya çıkabilir:

Çift görme, görme alanı kaybı, sarkmış göz kapakları veya renk görmede değişiklikler gibi görme değişiklikleri; Baş ağrısı; Enerji eksikliği; Temiz sıvının burun drenajı; Mide bulantısı ve kusma; Koku duygusu ile ilgili sorunlar; Nadir vakalarda, bu belirtiler aniden ortaya çıkar ve şiddetli olabilir (pituitary apoplexy).

Daha büyük bir pituiter tümörün basıncının neden olduğu belirtiler arasında şunlar sayılabilir:

Adrenokortikotropik hormon (ACTH); Büyüme hormonu (GH); prolaktin; Tiroid uyarıcı hormon (TSH); Lüteinizan hormon (LH) ve follikül uyarıcı hormon (FSH)

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Tanıyı doğrulamaya yardımcı olan testler aşağıdakileri içerir

Doktora ne zaman gelmelisin

Bir hipofiz tümörü semptomu gelişirse sağlayıcıyı arayın.

Kortizol seviyeleri; deksametazon bastırma testi; idrar kortizol

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Endokrin fonksiyonlarını kontrol etmek için testler sipariş edilebilir; bunlara şunlar dahildir:

Görsel alanlar; Başın MRG’si