daha güvenli seks

“Daha güvenli seks” genellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonu yakalama riskinizi azaltan bir şekilde cinsel ilişkiye girmeyi ifade eder. Seks keyifli bir faaliyet olmalı olsa da, sizi çeşitli şekillerde risk altına sokabilir. Başka biriyle çok yakın (samimi) olmayı içerdiğinden, enfeksiyonların birinden diğerine geçmesine izin verebilir. Düşünebilecek diğer riskler arasında hamilelik, duygusal sonuçlar ve yasal konular bulunmaktadır.

“Daha güvenli seks” genellikle cinsel yolla bulaşan enfeksiyonu yakalama riskinizi azaltan bir şekilde cinsel ilişkiye girmeyi ifade eder. Seks keyifli bir faaliyet olmalı olsa da, sizi çeşitli şekillerde risk altına sokabilir. Başka biriyle çok yakın (samimi) olmayı içerdiğinden, enfeksiyonların birinden diğerine geçmesine izin verebilir. Düşünebilecek diğer riskler arasında hamilelik, duygusal sonuçlar ve yasal konular bulunmaktadır.

Cinsel yolla bulaşan enfeksiyon riskini azaltmak (CYBE)

Aşağıda listelenen, bir CYBE yakalama riskini azaltabileceğiniz çeşitli önemli yollardır. Cinsel Yolla Bulaşan Enfeksiyonlar adlı ayrı broşüre bakın.

En sık kullanılan bariyer yöntemi erkek kondomudur. Diğer seçenekler kadın prezervatifleri ve diş barajlarıdır. Bir diş barajı, cinsel yolla bulaşan cinsel ilişki sırasında CYBE yayılmasının önlenmesine yardımcı olmak için kullanılan bir lateks lateks (veya benzer materyal) tabakasıdır.

Herhangi bir riski önlemek için tamamen bir garanti verilmez, ancak riski büyük ölçüde azaltırlar. Lateks prezervatifleri en etkili yöntemdir ancak latekslere duyarlı olanlar için poliüretandan yapılmış prezervatifler de riski azaltmaya yardımcı olur.

İngiltere’de prezervatifler, aile planlaması kliniklerinden ücretsiz olarak temin edilebilir. Ayrıca bazı genitoüriner tıp (GUM) kliniklerinde ve bazı genel cerrahi ameliyatlarında da mevcuttur. Ayrıca eczanelerden de satın alınabilirler. Her zaman yanında “prezervatif” bulundurmayı düşünün.

Sahip olduğunuz cinsel eşinizin sayısının az olursa, bir CYBE yakalama şansınız az olur. Cinsel ilişkide zevk almak için bir şey olduğunu düşünen insanlar enfeksiyon riskini daha rahat bir etkinlik olarak düşünen insanlara göre daha az risk altındadır.

Bazı cinsel uygulamalar diğerlerinden daha yüksektir. Başka biriyle olursa olsun temas kurmuyorsanız (örneğin, telefonla seks, kendi kendinize mastürbasyon yapmanız) bir enfeksiyon yakalama riski taşımıyorsunuz demektir. Penetrasyon içeren seks (penis, seks oyuncakları, dil, parmak, yumruk vb.) Penetrasyonsuz cinsiyete göre daha fazla risk taşır. Bununla birlikte, nüfuz etmeden bazı enfeksiyonları yakalamak mümkündür. Örneğin, cinsel organları ovuşturarak, genital siğiller veya genital herpes yakalayabilirsiniz. Soğuk bir ağrısı olan birisiyle oral seks yapmanın genital uçuklarını yakalayabilirsiniz. Oral seks sırasında geçirilebilecek diğer CYBE’ler arasında HIV, gonore, sifiliz, insan papilloma virüsü (HPV), hepatit B ve hepatit C bulunur.

Cinsel yolla bulaşan hastalıklar, enfekte seks oyuncaklarından yakalanabilir. Bu nedenle, daha güvenli bir seks yapmak için, seks oyuncaklarını her zaman yıkayın ve temizleyin veya bir prezervatif gibi bir bariyerle kullanın.

Alkol ve eğlence ilaçları inhibisyonları gevşetebilir. Bu nedenle, normalde yapabildiğinizden daha yüksek riskli bir seks yapmaya (örneğin, yabancı, kondom, anal seks) sahip olma olasılığınız daha yüksek olabilir. Bu riski, alkol veya uyuşturucunun dahil olabileceği bir durumdan önce düşünün. Böylece riski azaltmak için planlar yapabilirsin.

Birileri ile yeni cinsel ilişki kurmadan önce cinsel yolla bulaşan hastalıklar için test yaptırmayı düşündüğünüz ve ayrıca test yaptırmasını istemek önerilir. Eğer bir CYBE yakalanma riski yüksekse, düzenli testlerin yapılması mantıklıdır. Eğer bir CYBE riski yüksek olabilir

CYBE’ler için testlerinizi GUM kliniğinizde yapabilirsiniz. GUM kliniğine katılmak için doktorunuzdan bir yönlendirmeye ihtiyacınız yoktur. Aşağıdaki web sitelerinde, yerel kliniğinizi bulmanıza yardımcı olacak yollar bulunmaktadır. Özellikle, Aile Planlaması Derneği (FPA) ve İngiliz Cinsel Sağlık ve HIV (BASHH) web siteleri “Yerel kliniğinizi bulun” bölümlerine sahiptir. Doktorunuz size en yakın klinikinizin nerede olduğunu da öğrenecektir.

Çoğu CYBE için aşı mevcut değildir. Bununla birlikte, yüksek risk altındaysanız, GP ya da GUM kliniğiniz size, hepatit B veya hepatit A’ya karşı aşılamayı düşünmenizi tavsiye edebilir. İngiltere’deki genç kızlar şimdi düzenli olarak HPV’ye karşı aşılanmıştır. Gelecekte bu durumun genital siğil ve rahim ağzı kanseri oranlarını önemli ölçüde azaltması bekleniyor.

“Daha güvenli seks” genellikle kendinizi CYBE’lere karşı korur. Bununla birlikte, hamile kalmak istemiyorsanız, bu seks yapmadan önce düşünülmesi gereken bir şeydir. Seks yaptığınızda hamile kalmayı önlemenin birçok yolu vardır (kontrasepsiyon). Bunlar genelde Kontraseptif Kılavuz adlı ayrı broşürde tartışılmıştır. Aşağıdaki kontrasepsiyon formları hakkında özel broşürler de bulunmaktadır

Çoğu kontraseptif yöntem sizi CYBE’den korumaz, bu nedenle de her zaman bir prezervat kullanmayı düşünün.

Düşünmeniz gerekebilecek daha güvenli bir cinsel ilişkiye sahip olmanın bir başka kısmı yasaları çiğnemek değil. Cinsiyete ve rıza ilişkin yasalar ülkeden ülkeye değişir ve kafa karıştırıcı olabilir. İngiltere’de yasalar ülke geneline benzer ancak bazı ufak farklılıklar içeriyor.

Cinsiyet her zaman mutabakat sağlamalıdır. Bu, iki tarafın herhangi bir şekilde baskı altında kalmadan cinsel ilişki yapmak istediği anlamına geliyor. Bu, kişinin tehdit edilmesine, zorbalık altına alınmasına, manipüle edilmemesine veya kararlarını etkileyebilecek alkol veya uyuşturucu kullanmaya yol açmadığı anlamına gelir. Asla rıza kabul etmeyin – her zaman önce isteyin. Bir kişi bir kere onaylamış olması nedeniyle gelecek zamanlarda rıza göstermiş demek değildir. Ayrıca, bir kişi cinsel aktivitenin bir biçimine rıza gösterdiğinden, herhangi bir cinsel aktivite için rıza göstermeyi kabul edemezsiniz. Eşinizin onay verme yeteneğine sahip olduğundan emin olun, diğer bir deyişle, neyin dahil olduğunu anlayabilme yeteneğine sahipler. Yeteri kadar yaşları olması, bilinçli olmaları ve bilinçli bir seçim yapabilmeleri için entelektüel kapasiteye sahip olmaları gerekir.

Birleşik Krallık’ta cinsiyete rıza yaşı 16’dır. Başka bir deyişle, 16 yaşından küçük bir kişinin rıza göstermesi için yeteri kadar yaşında olmadığı düşünülmektedir. Bu nedenle, 16 yaşından küçük biriyle herhangi bir cinsel aktiviteye sahip olmak suçtur (bir suçtur). Potansiyel olarak, 16 yaşından küçük biriyle cinsel ilişkiye giren herhangi bir kişi, bu kişi kabul ederse ve hatta her ikisinin birden 16 yaşın altındadır. Bu, bir hapis cezasına çarptırılabilir. Genellikle, her ikisi de 16’nın altında ise ve her ikisinin de rızası varsa, zorlanmaz. Yasa, 12 ya da daha küçük yaştaki çocukları kapsayan cinsel aktiviteden suçlu bulunan herkes için ömür boyu hapis cezasıyla daha katıdır. Aynı zamanda, 18 yaşından büyük ve bir güven konumunda olan bir kişi (örneğin, bir öğretmen), 18 yaşın altındaki ve bu pozisyonun bir sonucu olarak etkilenen biriyle cinsel ilişki kurması yasadışıdır.

16 yaşın altındaki birinin seks yapmasının yasadışı olmasına rağmen, doktorlar ve diğer sağlık uzmanları onları güvende tutmaya yardımcı olabilir. Bir doktor kontrasepsiyon veya CYBE önleme konusunda tavsiyelerde bulunmaktan mutluluk duyarsa, bunu yapabilir demektir. 16 yaşından küçük olduğunuz için anne ve babanıza söylemek zorunluluğu yoktur. Tıpkı 16 yaşından büyük olduğunuz sürece gizlilikle muamele görürsünüz. Ancak, bir sağlık uzmanı cinsel ilişkiye zorlandığınızı veya zorladığınızı hissediyorsa, Bu kaygıyı daha da ileri götürmek zorunda kalacaklar.

Cinsiyet çok yakın bir deneyim olduğundan, genellikle duygusal bir etkiye sahip olacak. Birçok kişi seks ile aşkı birbirine bağlar. Seksi daha rahat bir deneyim olarak düşünüyorsanız, eşinizin de aynı şeyi hissettiğini kontrol edin. Duygusal olarak önceden nerede olduğunuz hakkında konuşabiliyorsanız, ikiniz de daha güvende olacaksınız. Bu şekilde, ikinizin de aynı şekilde hissettiğinizden ve birinin incinmeyeceğinden emin olabilirsiniz. Mümkünse önceki cinsel deneyimler hakkında konuşmak akıllıca olabilir. Cinsel ilişkiniz başlamadan önce eşinizin cinsel yolla bulaşan cinsel ilişki başlatmadan önce test ettirmesini isteyebilirsiniz.