bipolar bozukluk için semisodyum valproat (depakote ®)

Depakote® tabletlerini bir içki suyuyla yıkayın. Tabletleri çiğnemek veya ezmek için kullanmayın, Tabletleri bir yemekten veya çerezten sonra alın.

Semisodyum valproat hakkında

Bipolar bozukluk, düşüklüğünüz (depresyon dönemleri) ve yükseklikleriniz (mani veya hipomani dönemleri) bulunduğunuz uzun süreli bir durumdur.

Semisodyum valproat, migreni önlemeye yardımcı olmak için de reçete edilebilir. Bu sebeple size verildiyse, tedavinizle ilgili herhangi bir sorunuz varsa doktorunuzla konuşun, bununla ilgili broşürde bir bilgi yok.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan insanlar için uygun değildir ve bazen ilâç sadece ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu sebeplerden dolayı, semisodyum valproat kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun bildiği önemlidir

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tablo, semisodyum valproat ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni tıbba uyum sağladığı için istenmeyen etkiler genellikle düzelir ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız olursa doktorunuzla veya eczacıyla konuşun.

Önemli: semisodyum valproat, kanı, pankreası ve karaciğeri etkileyebilecek ciddi istenmeyen etkilerle ilişkilendirilmiştir. Bunlar yukarıda listelenen yan etkilerin bazılarından daha az ortaya çıkmasına rağmen, aşağıdakilerden herhangi birini fark ederseniz doktorunuza hemen bildirmeniz gerekir:

Asla öngörülen dozu aşmayınız. Sizin veya başkasının bu ilacın aşırı dozda kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin. Boş olsa bile, kabını yanınıza alın.

Ameliyat veya diş hekimliği tedavisi görüyorsanız, uyguladığınız tedaviyi yapan kişiye hangi ilaçları aldığını söyleyin.

Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza sorun.