idrarını tutamamak

Üriner inkontinans yaygın bir sorundur ve kadınları erkeklerden daha sık etkilemektedir. Stres inkontinens ve dürtü inkontinens en sık görülen idrar kaçırma tipidir. Birçok kişi bu sorundan utanıyor, ancak önemlisi, idrar kaçırma genellikle tedavi edilebilir, bu nedenle yardım için doktorunuzu görmelisin.

Üriner inkontinans yaygın bir sorundur ve kadınları erkeklerden daha sık etkilemektedir. Stres inkontinens ve dürtü inkontinens en sık görülen idrar kaçırma tipidir. Birçok kişi bu sorundan utanıyor, ancak önemlisi, idrar kaçırma genellikle tedavi edilebilir, bu nedenle yardım için doktorunuzu görmelisin.

Bu broşür hakkında

Bu broşür, idrar kaçırma idrarını genel bir bakış sağlar. Mesaneyi anlamanıza ve idrar kaçırmanın neden ortaya çıkmasına yardımcı olabilir.

Üriner inkontinansınız varsa, istemediğiniz zaman (idrara istemsiz sızıntı) idrarınızı geçirdiniz demektir. Bu, şimdi ve sonra, büyük bir taşkın sidiginden küçük bir meydan okumaya kadar değişebilir. İnkontinans, hijyen problemi kadar sıkıntıya da neden olabilir.

Böbrekler sürekli idrar yapar. İdrar damlası, tüplerden (üreterler) böbreklerden mesaneye kadar mesaneye sürekli geçiyor. Ne kadar içtiğiniz, yemek yediğiniz ve terlediğinize bağlı olarak farklı miktarlarda idrar yaparsınız.

Mesane kası yapılmış ve idrarı saklar. İdrarla dolduğunda balon gibi genişler. İdrar çıkışı (üretra) normalde kapalı tutulur. Mesanenin altındaki üretra çevresini destekleyen kaslar (pelvik taban kasları) bu yardımcı olur.

Kompleks sinir mesajları beyin, mesane ve pelvik taban kasları arasında gönderilir. Bunlar mesanenizin ne kadar dolu olduğunu size söyler ve doğru kasların doğru zamanda sözleşme yapmasını veya rahatlamasını söyler.

Üriner inkontinans, özellikle kadınlarda sık görülür. Her yaşta ortaya çıkabilir, ancak yaşlandıkça gelişme olasılığı daha yüksektir. İngiltere’de yaklaşık üç milyon insanın düzenli olarak inkontinansı olduğu tahmin edilmektedir. Genel olarak, bu 100 yetişkin yaklaşık 4’tür. Bununla birlikte, 40 yaş üstü 5 kadından 1’i kadarının bir dereceye kadar idrar kaçırma riski vardır.

Çoğu idrar kaçırma vakası, yukarıdaki nedenlerden kaynaklanmaktadır. Diğer nedenler daha az yaygındır. İçerirler

Üriner inkontinans genellikle iyileştirilebilir ve birçok durumda tedavi edilebilir. Üriner inkontinans, türüne ve nedenine göre farklı şekilde değerlendirilir.

Hangi idrar kaçırma türünün olduğunu bilmek önemlidir. İdrarı düzenli olarak sızdırırsanız doktorunuza bildirin. O semptomlarınızı değerlendirebilir, sizi inceleyebilir ve nedeni netleştirmek için bazı basit testler yapabilir. Ayrıca değerlendirmek için en az üç günlük bir günlük tutmanız istenebilir

Bazen, idrar kaçırma türünü açıklığa kavuşturmak için bir uzmana sevk gerekir. Doktorunuz veya uzmanınız tarafından sebebi açıklığa kavuşturmak için yapılabilecek testler arasında aşağıdakiler bulunur:

Tedavi inkontinans türüne bağlıdır. Örneğin: pelvik tabandan yapılan egzersizler stres inkontinensini tedavi edebilir veya iyileştirebilir; mesane eğitimi idrar kaçırma talebinde yardımcı olabilir; ilaçlar bazen dürtü ve stres inkontinansını durdurmak için kullanılır. Diğer inkontinans türleri daha az yaygındır ve tedaviler nedenine bağlı olarak değişir. Stres İnkontinens, Üriner İnkontinans ve Aşırı Aktif Mesane Sendromu adlı broşürlere bakın

Doktorunuz size mesane eğitimi ve pelvik tabandan yapılan alıştırmalar konusunda danışmanlık hizmeti verebilir veya bir kontinü danışmanına danışabilir. Bazen fizyoterapistler pelvik taban egzersizlerine yardımcı olabilirler. Bazı durumlarda, siz ve doktorunuz, tedaviyi denemeden önce işlerin nasıl ilerlediğini beklemeye ve karar vermeye karar verebilir. Bunun nedeni, hafif hafif vakaların zamanla ve tedavi olmadan kendi başına daha iyi olmasıdır. Bazen bir uzman (genellikle kadınlar iseniz bir ürolog veya ürojinekolog) daha zor vakalara karışmalıdır. Ameliyat idrar kaçırma tedavisinde, özellikle de stres inkontinansında kullanılabilir.

Yasal Uyarı: Bu makale yalnızca bilgi içindir ve tıbbi durumların tanı veya tedavisinde kullanılmamalıdır. EMIS, bilgilerin derlenmesinde makul tüm dikkatleri kullanmıştır, ancak doğruluğu konusunda herhangi bir garanti vermez. Tıbbi durumların teşhisi ve tedavisi için bir doktora ya da diğer sağlık profesyonellerine danışın. Ayrıntılar için koşullarımıza bakın.