tıkanıklık

Üreteropelvik bileşke (UPJ) tıkanıklığı, böbreğin bir kısmının mesaneye (üreterler) tüplerden birinin üzerine bağlandığı noktada tıkanıklıktır. Bu böbrekten çıkan idrar akışını engeller.

Nedenler

UPJ tıkanıklığı çoğunlukla çocuklarda görülür. Genellikle bir bebek rahimde büyümekte olur. Buna doğuştan bir durum (doğumdan itibaren) denir. Engel, üreter ile böbrek pelvisi adı verilen böbrek kısmı arasında bir alan daralması olduğunda oluşur. Sonuç olarak idrar birikebilir ve böbreklere zarar verebilir.

Eğer ciddi bir sorunsa, hayatın erken saatlerinde cerrahi müdahale gerekebilir. Çoğu zaman, ameliyat daha sonra gerekli değildir. Bazı vakaların hiç ameliyat olması gerekmez .; Belirtileri; Herhangi bir belirti olmayabilir. Belirtiler ortaya çıktığında bunlar şunları içerebilir:

Sırt ağrısı veya yan ağrı; Kanlı idrar (hematüri); Karında toparlanma (karın kütlesi); Böbrek enfeksiyonu; Bebeklerde zayıf büyüme (gelişme başarısızlığı); İdrar yolu enfeksiyonu, genellikle ateş ile; Kusma

TOPUZ; Kreatinin klirensi; CT tarama; elektrolitler; IVP – daha az kullanılır; CT ürogram – IV kontrastlı hem böbrekleri hem de üreterin taranması; Böbreklerin nükleer taraması; Sistourethrogramı kesme; Ultrason

Doğumdan sonra yapılan testler şunları içerebilir:

Endoskopik (retrograd) teknik cilt üzerinde cerrahi bir kesim gerektirmez. Bunun yerine üretra içine küçük bir alet yerleştirilir. Bu, cerrahın tıkanmayı içeriden açmasını sağlar .; Perkütan (antegrad) tekniği, kaburgalarla kalça arasındaki vücudun kenarında küçük bir cerrahi kesim içerir. Pyeloplasty engellenen bölgedeki yara dokusunu giderir ve böbrek sağlıklı kısmını sağlıklı üretere bağlar.

Laparoskopi, diğer prosedürlerle başarılı olamayan çocuklarda ve erişkinlerde UPJ tıkanıklığını tedavi etmek için de kullanılmıştır.

Sırt ağrısı veya yan ağrı; Kanlı idrar (hematüri); Karında toparlanma (karın kütlesi); Böbrek enfeksiyonu; Bebeklerde zayıf büyüme (gelişme başarısızlığı); İdrar yolu enfeksiyonu, genellikle ateş ile; Kusma

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Doktora ne zaman gelmelisin

Bebeğinizin hastası varsa sağlık görevlisini arayın.

Kanlı idrar; Ateş; Karında bir yumru; Sırt ağrısı ya da yanaklarda ağrı endikasyonları (kaburga ve pelvis arasında vücudun kenarlarına doğru alan)

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Böbrek taşları veya enfeksiyon, etkilenen böbrekte, tedaviden sonra bile oluşabilir .; Bir tıp uzmanıyla ne zaman temasa geçileceği; Bebeğinizin hastası varsa sağlık görevlisini arayın.