seyahat aşıları – meningokok aşıları – aşı bilgileri

Tüm bebeklere, yeni MenB aşısı ve MenC aşısı olan B grubu ve C grubu meningococcus aşıları verilmektedir. Buna ek olarak, MenACWY’de ergenler, grup W meningokoklara (MenW) karşı aşılama önerilir. Ayrıca, bazı ülkelere, özellikle Suudi Arabistan ve Sahra altı Afrika’daki ülkelere giderseniz, seyahat etmeden önce meningococcus’un çeşitli suşlarına karşı aşı olmalısınız. Bu bağışıklamaya ihtiyacınız olması durumunda, seyahatinizden en az iki hafta önce aşı olmalısınız.

Tüm bebeklere, yeni MenB aşısı ve MenC aşısı olan B grubu ve C grubu meningococcus aşıları verilmektedir. Buna ek olarak, MenACWY’de ergenler, grup W meningokoklara (MenW) karşı aşılama önerilir. Ayrıca, bazı ülkelere, özellikle Suudi Arabistan ve Sahra altı Afrika’daki ülkelere giderseniz, seyahat etmeden önce meningococcus’un çeşitli suşlarına karşı aşı olmalısınız. Bu bağışıklamaya ihtiyacınız olması durumunda, seyahatinizden en az iki hafta önce aşı olmalısınız.

Meningococcus nedir?

Meningokok, menenjit ve kan enfeksiyonuna (septisemi) neden olabilen bir mikroptur (bakteri). Ayrıca pnömoni, göz enfeksiyonu (konjunktivit), eklem enfeksiyonu (septik artrit) ve kalpteki iltihap (miyokardit) gibi diğer enfeksiyonlara neden olabilir. En sık 1 yaşın altındaki bebeklerde enfeksiyonlara neden olur. Ayrıca 1-5 yaş arası ve 15-19 yaş arasındaki hastalarda enfeksiyonlara neden olabilir.

Meningokokla enfekte olanlar kimseyi etkileyebilir ancak risk altındaki kişiler 5 yaşın altındaki çocukların (özellikle 1 yaşın altındaki bebekler), gençler ve 25 yaşın altındaki genç yetişkinlerdir.

Meningokok enfeksiyonuna karşı üç çeşit aşı vardır

Aşı, mikrop (bakteri) ile enfekte olmanız durumunda bağışıklık sisteminizi meningokok enfeksiyonuna karşı korumanıza teşvik eder.

C grubuna karşı aşı, tüm bebeklere çocukluk aşı programının bir parçası olarak sunulmaktadır.

Çocuğunuzun onları bu hastalıktan korumak için gerçekten iyi bir bağışıklık geliştirdiğinden emin olmak için iki doz gereklidir. Hayat boyu bağışıklık sağladığı düşünülür, bu nedenle daha sonra hayata geçirilen dozlar gerekli değildir.

B grubuna karşı aşı, çocukluk bağışıklama programının bir parçası olarak tüm bebeklere de sunulmaktadır.

Bebeğinizin onları bu hastalıktan korumak için gerçekten iyi bir bağışıklık geliştirdiğinden emin olmak için üç doz verilmelidir. Çocuğunuz büyüdüğünde güçlendirici gerekmez.

Eylül 2015’ten itibaren MenACWY, 14-15 yaşlarındaki okul çocuklarına düzenli olarak sunulacak. (MenC bu yaşta verilmiştir). Ayrıca, 17-18 yaş grubundaki ve 25 yaşın altındaki genç yetişkinlere de sunuluyor. Bunun nedeni, bu yaş grubunda W meningococcus grubu enfeksiyonda artış olması.

Dalağınız yoksa veya dalağınız düzgün çalışmıyorsa veya bağışıklık sisteminiz zayıflarsa, Erkekler B ve MenACWY aşılarını aldığınız önerilir muhtemeldir. Aşılarınızın zamanı yaşınıza göre değişir. Doktorunuz bununla ilgili daha ayrıntılı olarak size bilgi verebilir.

Menengokok enfeksiyonunun risk altındaki bölgelere seyahat etmek istiyorsanız, MenACWY aşısı ile aşı olmalısınız. Buna Sahraaltı Afrika bölgesi (özellikle kuru sezonda) ve Suudi Arabistan’daki alanlar dahildir. Meningokok menenjit riski, turistler için aşırı düşüktür, ancak endemik bölgelerde veya bölgelerde yaşayan veya yerel bölgelerde çalışan insanlar için daha yüksektir. Doktorunuz ya da hemşiresiniz, seyahat yeriniz için bu aşılamayı yapmanız gerekip gerekmediğini önerebilir.

MenACWY aşısından sonra bağışıklık 5 yaşın altındaki çocuklarda uzun sürmez. 1 yaşın altındaki bebekler için, korunmak için bir ay arayla iki doz gereklidir, ancak daha yaşlı çocuklar ve yetişkinler tek bir doz almalıdır.

Suudi Arabistan’a hacılar özellikle meningokok enfeksiyonu ile mücadele riski altındadır. Son yıllarda salgınlar yaşandı. Bu amaçla Suudi Arabistan’a gitmek için vize almak için bağışıklama belgesi gereklidir.

Meningokok enfeksiyonu olan bir kişinin yakın temasları bağışıklama önerilebilir. Kullanılan aşı, hastalığa neden olan meningococcal gruba bağlıdır. (Yakın kişilerin antibiyotik denilen ilaçları birkaç gün içinde almaları tavsiye edilir.)

Çoğu insanın yan etkisi yoktur. Bebeğin enjeksiyonundan sonra kısa bir süre hafif bir yüksek sıcaklık (ateş) gelişebilir. Bazı bebekler daha fazla ağlarlar ve enjeksiyondan sonra kısa süre sinirli olurlar. Bazen hastalardır (kusturabilir) veya ishal olabilir. Enjeksiyon yerinde hafif şişme, ağrı ve kızarıklık oluşabilir. Bazı büyük çocuklarda kısa süreli baş ağrısı ve kas ağrıları görülebilir.

100 kişide 1’e kadar olan yaygın yan etkiler, yüksek ateş, nöbetler (ateşli nöbetler dahil), kusma (güçlendiriciden sonra) kuru cilt, kaşıntılı döküntü, deri döküntüsü ve solukluktur (güçlendiriciden sonra nadir). Seyrek görülen yan etkiler (1.000 kişide 1’i etkileyebilir) arasında Kawasaki sendromu (esas olarak beş yaşın altındaki çocukları etkileyen nadir bir durum, ayrıca mukokutanöz lenf nodu sendromu olarak da bilinir) bulunmaktadır.

Meningokok aşıları yapılamayan çok az insan var.

Emziriyorsanız aşılar emniyetlidir.

Evet. Bununla birlikte, MenC aşısı 1999 yılında ortaya çıktığı andan itibaren menenjit ve kan enfeksiyonu vakalarını (septisemi) sayısını büyük ölçüde azalttı ve MenB aşısının da o kadar etkili olması bekleniyor.

Çocuğunuzun ya da tanıdığınız birinin menenjit veya septisemi olduğuna dair bir şüphe varsa hemen bir tıbbi yardım almalısınız. Daha önce menenjit veya septisemi tedavisinde iyileşme şansı ve komplikasyonların veya ölümlerin önlenmesi daha iyi olur. Menenjit ve sepsis ile ilgili daha ayrıntılı bilgi için Menenjit ve Sepsis (Septisemi) ve Menenjit Belirtileri Kontrol Listesine bakınız.