polisitemi – yenidoğan

Bir bebek kanında çok fazla kırmızı kan hücresi olduğunda polisitemi ortaya çıkabilir.

Nedenler

Bebeğin kanındaki kırmızı kan hücrelerinin yüzdesine “hematokrit” denir. Bu test% 65’den fazla olduğunda, polisitemi mevcut demektir.

Polisitemi, doğumdan önce gelişen koşullardan kaynaklanabilir. Bunlar aşağıdakileri içerebilir:

Göbek kordonunun sıkıştırılmasında gecikme; Bebeğin doğum annesinde diyabet; Kalıtsal hastalıklar ve genetik problemler; Vücut dokularına ulaşan çok az oksijen (hipoksi); İkiz-ikiz transfüzyon sendromu (Bu, bir kanından bir ikizden diğerine taşındığında oluşur.)

Aşırı uykulu; Beslenme sorunları; Nöbetler

Diğer testler şunları içerebilir:

Kandaki oksijen seviyesini kontrol etmek için kan gazları; Düşük kan şekeri kontrolü için kan şekeri (glikoz); Kan üre azotu (BUN), protein bozulduğunda oluşan bir maddedir; Kreatinin; idrar tahlili

Ekstra RBC’ler en küçük kan damarlarındaki kan akışını yavaşlatabilir veya bloke edebilir. Buna hiperviskozite denir. Bu, oksijen eksikliği nedeniyle doku ölümüne neden olabilir. Bu bloke kan akışı, böbrekler, akciğerler ve beyin dahil tüm organları etkileyebilir.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Doktora ne zaman gelmelisin

Bağırsak dokusunun ölümü (nekrotizan enterokolit); İnce motor kontrolünün azalması; Böbrek yetmezliği; Nöbetler; İnme

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Bazı çocuklar hafif gelişimsel değişiklikler gösterebilir. Ebeveynler, çocuğunun gecikmiş gelişim belirtileri gösterdiğini düşünüyorsa, sağlık uzmanıyla temasa geçmelidirler .; Muhtemel Komplikasyonlar; Komplikasyonlar aşağıdakileri içerebilir: