paratiroid hiperplazisi

Paratiroid hiperplazisi, 4 paratiroid bezinin tümünün genişlemesidir. Paratiroid bezleri boyunda, tiroid bezinin arka tarafına yakın ya da ona bağlıdır.

Nedenler

Paratiroid bezleri, kalsiyumun kontrolünü ve vücut tarafından alınmasını sağlar. Bunu paratiroid hormonu (PTH) üreterek yaparlar. PTH kandaki kalsiyum, fosfor ve vitamin D düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur ve sağlıklı kemiklerde önemlidir.

Paratiroid hiperplazisi, aile öyküsü olmayan kişilerde veya 3 kalıtsal sendromun bir parçası olarak ortaya çıkabilir

Çoklu endokrin neoplazi I (MEN I); ERKEK IIA; İzole ailesel hiperparatiroidizm

MEN I’de, paratiroid bezlerinde sorunlar olduğu kadar, hipofiz bezinde ve pankreasdaki tümörler de ortaya çıkmaktadır .; MEN IIA’da, adrenal veya tiroid bezindeki tümörlerle birlikte paratiroid bezlerinin aşırı aktivitesi oluşur.

Komplikasyonlar, MEN sendromlarının bir parçası olan diğer tümörlerden kaynaklanabilir .; Bir tıp uzmanıyla ne zaman temasa geçileceği; Aşağıdaki durumlarda sağlayıcınızı arayın:

Kemik kırıkları veya kemik ağrısı; Kabızlık; Enerji eksikliği; Kas ağrısı; Mide bulantısı

Miraslı bir sendroma sahip insanlarda, değişen (mutasyona uğrayan) gen aileden geçirilir. Koşulu geliştirmek için yalnızca bir ebeveynden geni almanız gerekir.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Kalıtsal bir sendromun parçası olmayan paratiroid hiperplazisi çok daha yaygındır. Diğer tıbbi durumlardan dolayı ortaya çıkar. Paratiroid hiperplazisine neden olabilecek en yaygın durum kronik böbrek hastalığı ve kronik D vitamini eksikliğidir. Her iki durumda da, paratiroid bezleri büyütülür çünkü D vitamini ve kalsiyum seviyeleri çok düşüktür.

Doktora ne zaman gelmelisin

Aşağıdaki durumlarda sağlayıcınızı arayın:

Kalsiyum; Fosfor; Magnezyum; PTH; D vitamini

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Herhangi bir hiperkalsemi semptomunuz var; Bir erkek sendromuna ait bir ailenin geçmişi var.

Vücudun dışına kaç kalsiyumun filtrelendiğini belirlemek için 24 saatlik bir idrar testi yapılabilir.