ciddi akut solunum yolu sendromu (sars)

Şiddetli akut solunum yolu sendromu (SARS) ciddi bir formudur; pnömoni; akut. İlk olarak 2003 yılında tespit edilen bir virüs neden olur. SARS virüsü ile enfeksiyon solunum sıkıntısı (ciddi nefes alma zorluğu) ve bazen ölüm neden olur.

Nedenler

SARS, koronavir virüs ailesinden (ortak soğuk algınlığına neden olabilecek aynı aile) bir üyeden kaynaklanır. Virüsün, Çin’deki küçük memelilerden yayılmasıyla 2003 salgınının başladığına inanılıyor.

Belirtiler genellikle virüsle temasa girdikten yaklaşık 2-10 gün sonra ortaya çıkar. Bazı durumlarda SARS, ilk temastan sonra er ya da geç başladı. Hastalığın aktif semptomları olan insanlar bulaşıcıdır. Ancak semptomların ortaya çıkmasından önce veya sonra bir kişinin ne kadar bulaşıcı olabileceği bilinmemektedir; Belirtileri; Başlıca semptomlar şunlardır:

Öksürük; Nefes almada zorluk çekiyor; Ateş 100.4 ° F’dan (38.0 ° C) daha yüksek; Diğer solunum semptomları

Titreme ve sallanma; Öksürük, genellikle diğer semptomlardan 2-3 gün sonra başlar; Ateş; Baş ağrısı; Kas ağrıları

SARS teşhisi için kullanılan testler aşağıdakileri içerebilir:

Balgam üreten öksürük (balgam); İshal; Baş dönmesi; Mide bulantısı ve kusma; Burun akması; Boğaz ağrısı

En yaygın semptomlar şunlardır:

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Daha az yaygın belirtiler şunlardır:

Doktora ne zaman gelmelisin

Siz veya siz SARS hastası olan biriyle yakın temasta bulunmuş biriyseniz, sağlık uzmanınızı arayın.

Arteryal kan testleri; Kan pıhtılaşma testleri; Kan kimyası testleri; Akciğer grafisi veya göğüs CT taraması; Tam kan sayımı (CBC)

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Tedavi aşağıdakileri içerebilir:

SARS için antikor testleri; SARS virüsünün doğrudan izolasyonu; SARS virüsü için hızlı polimeraz zincir reaksiyonu (PCR) testi

Bazı insanlarda, ateşin kesilmesinden sonra bile, hastalığın ikinci haftasında akciğer belirtileri daha da kötüleşir.

Pnömoniye neden olan bakterileri tedavi etmek için antibiyotikler; Antiviral ilaçlar (SARS için ne kadar iyi çalışıyor olsalar da bilinmiyor); Akciğerlerde şişmeyi azaltmak için yüksek doz steroidler (ne kadar iyi çalıştıkları bilinmiyor); Oksijen, solunum desteği (mekanik ventilasyon) veya göğüs terapisi

SARS’a neden olan virüsü çabucak tespit etmek için kullanılan testler arasında

Mevcut tüm testlerin bazı kısıtlamaları vardır. Hastalığın ilk haftasında, en önemlisi olan bir SARS vakasını kolaylıkla tanımlayamayabilirler.

Solunum yetmezliği; Karaciğer yetmezliği; Kalp yetmezliği

El hijyeni, SARS önlemenin en önemli parçasıdır. Ellerinizi yıkayın veya alkol bazlı anında elle temizleme maddesi ile temizleyin .; Hapşırırken veya öksürürken ağız ve burnunu örtün. Bir kişi hapşırırken veya öksürdüğünde bırakılan damlacıklar bulaşıcıdır .; Yiyecek, içecek veya mutfak eşyaları paylaşmayın .; Sık dokunan yüzeyleri EPA onaylı bir dezenfektan ile temizleyin.

Bazı ciddi vakalarda, zaten SARS’dan kurtarılan kişilerin kanındaki sıvı kısım bir tedavi yöntemi olarak verildi.

Halk sağlığı politikaları salgınların kontrolünde etkili olmuştur. Birçok ülke kendi ülkelerinde salgını durdurdu. Bütün ülkeler, bu hastalığı kontrol altında tutmaya özen göstermeye devam etmelidir. Koronavirüs ailesindeki virüsler, insanlar arasında yayılmak için değişim (mutasyon) yeteneği ile bilinir; Muhtemel Komplikasyonlar; Komplikasyonlar aşağıdakileri içerebilir:

Maskeler ve gözlükler hastalığın yayılmasını önlemede yararlı olabilir. Enfekte olmuş damlacıklara dokunmuş olabilecek maddeleri tutarken eldiven kullanabilirsin.