tiroid kanseri – medüller karsinom

Tiroid bezinin medüller karsinoması, kalsitonin adı verilen bir hormonu salgılayan hücrelerden başlayan tiroid bezinin kanseridir. Bu hücrelere “C” hücreleri denir. Tiroid bezi alt boynunuzun ön tarafında bulunur.

Nedenler

Tiroidin medüller karsinomunun (MTC) nedeni bilinmemektedir. MTC çok nadirdir. Çocuklarda ve yetişkinlerde ortaya çıkabilir.

2 tip MTC var

Ailenizde koşmayan sporadik MTC. ÇÇ’ların çoğunda dağınıklık vardır. Bu form ağırlıklı olarak büyük yetişkinleri etkiler .; MTC, ailelerde çalışan miras.

Bir aile öyküsü MTC; Ailede çoklu endokrin neoplazinin (MEN) hikayesi); Geçmişi geçmişti; feokromositoma; hiperparatiroidizm

MTC teşhisinde kullanılabilecek testler şunları içerir:

Tiroidin anaplastik karsinoması; Tiroidin folliküler tümörü; Tiroidin papiller karsinoması; Tiroid limfoması

Bu tür kanserlere karşı riskiniz artar.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Diğer tiroit kanseri türleri arasında

Doktora ne zaman gelmelisin

Tiroidin medüller karsinomu belirtileri varsa sağlayıcıyı arayın.

Şişkinlik sorunları; Ses kısıklığı; Solunum yollarının daralması nedeniyle solunum problemleri; Öksürük; Öksürük kanı ile; Yüksek kalsitonin düzeyine bağlı ishal

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Kemoterapi ve radyasyon bu tür kanserler için çok iyi çalışmaz. Radyasyon, bazı insanlarda ameliyattan sonra kullanılır. Yeni tedaviler klinik araştırmalarda araştırılmaktadır. Gerektiğinde, sağlayıcı size bunlardan daha fazla bilgi verebilir .; Destek grupları; Bir kanser destek grubuna katılarak hastalığın stresini hafifletebilirsiniz. Ortak deneyimler ve sorunlar yaşayan başkalarıyla paylaşmak, yalnız hissetmenize yardımcı olmayabilir .; Outlook (Prognoz); Medüller karsinomalı tiroid hastalarının yaklaşık% 86’sı tanıdan sonra en az 5 yıl yaşar. 10 yıllık sağkalım oranı% 65’dir .; Muhtemel Komplikasyonlar; Komplikasyonlar aşağıdakileri içerebilir:

Kalsitonin kan testi; CEA kan testi; Genetik test; Tiroid biyopsisi; Tiroid ultrasonografisi

MTC’li kişiler, diğer bazı tümörler, özellikle feokromositoma açısından kontrol edilmelidir.

Kanser vücudun diğer alanlarına yayılır; Ameliyat sırasında paratiroid bezleri yanlışlıkla çıkarıldı.