siğiller

Siğiller ciltte küçük, genellikle ağrısız büyümelerdir. Çoğu zaman zararsızdırlar. Bunlara insan papillomavirüsü (HPV) denilen bir virüs neden olur. Bazı siğrit türleri cinsel ilişki yoluyla yayılır.

Nedenler

Tüm siğil vücudunuzun bir bölümünden diğerine yayılabilir. Siğiller kişiden kişiye yayılabilir, ancak bu nadirdir.

Siğiller görüntüsünü etkileyebilir ve utanç verici olabilir. Siğiller kaşınabilir veya incinebilir (özellikle ayakları üzerindeyken) .; Alternatif İsimler; Plane juvenil siğiller, Periungual siğiller, Subungual siğiller, Plantar siğiller, Verruca, Verrucae planae yavruları, Filiform siğiller, Verruca vulgaris; Nedenler; Tüm siğil vücudunuzun bir bölümünden diğerine yayılabilir. Siğiller kişiden kişiye yayılabilir, ancak bu nadirdir .; Belirtileri; Çoğu siğil yükseltilip pürüzlü bir yüzeye sahiptir. Bunlar yuvarlak veya oval olabilir .; Siğlidin bulunduğu nokta cildinize göre daha açık veya koyu olabilir. Nadiren, siğiller siyahtır .; Bazı siğillerin düz veya düz yüzeyleri vardır .; Bazı siğil ağrıya neden olabilir .; Çeşitli siğraklar türleri arasında

Sık görülen siğiller genellikle ellerde bulunur, ancak her yerde büyüyebilirler. Düz siğiller genellikle yüz ve alında bulunur. Çocuklarda sık görülürler. Gençlerde daha az yaygındır ve yetişkinlerde nadirdir .; Genital siğiller (kondilom) genital bölgede, pubik bölgede ve uyluk bölgelerinde görülür. Vajina ve anal kanala da yerleşebilirler .; Ayak tabanlarında Plantar siğiller bulundu. Çok acı verici olabilirler. Birçoğu ayaklarınızın üzerinde bulunmak, yürüme veya koşuşturma sorunlarına neden olabilir .; Subungual ve periungual siğiller tırnakların veya tırnak tırnaklarının altında ve çevresinde görülür.

Cildiniz nemli olduğunda (örneğin, duş veya banyodan sonra) siğilinizi bir tırnak törpüsü veya zımpara tahtası ile doldurun. Bu, ölü dokuyu kaldırmaya yardımcı olur. Tırnaklarınızda aynı zımpara tahtasını kullanmayın .; İlaçları her gün birkaç hafta veya aylar boyunca siğilin üzerine koyun. Etiketteki talimatları izleyin .; Siğilin yayılmasını önlemek için siğil bandajla örtün.

Siğil kaldırma ilacını kullanmak için

Daha güçlü (reçeteli) ilaçlar; Kabarcık bir çözüm; Siğilin dondurulması (kriyoterapi) uzaklaştırmak; Siğilin yakılması (elektrokoter) kaldırmak için; Siğiller kaldırmak zor Lazer tedavisi; İmmunoterapi, alerjik reaksiyona neden olan ve siğilin gitmesine yardımcı olan bir madde atılması; Cilt tıbbı imiquimod

Çeşitli siğraklar türleri arasında

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Genital siğil çoğu diğer siğillerin çoğundan farklı şekilde tedavi edilir.

Doktora ne zaman gelmelisin

Varsa sağlık kuruluşunuzu arayın.

Enfeksiyon bulguları (kırmızı çizgi, pus, deşarj veya ateş) veya kanama var; Siğilden çok miktarda kanamanız var ya da hafif baskı uyguladığınızda kanamanız durdurulmaz .; Siğil kendi kendine bakıma cevap vermez ve onu kaldırmak istersiniz .; Siğil ağrıya neden olur .; Anal veya genital siğilleriniz var .; Şeker hastalığınız veya zayıflamış bağışıklık sistemi (örneğin HIV’den) var ve siğiller gelişti .; Siğilin renginde veya görünümünde herhangi bir değişiklik var.

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Eğer siğilleriniz kaybolmazsa, sağlayıcıınız aşağıdaki tedavileri önerebilir

Düzgen adı verilen bir ilaç, cinsel siğil siğillerinde ve diğer siğiller üzerinde kullanılabilir .; Outlook (Prognoz); Çoğu zaman, siğiller 2 yılda kendiliğinden kaybolan zararsız büyümelerdir. Çevrenizdeki ve çivi altındaki siğiller, diğer bölgelerdeki siğilden daha zor tedavidir. Siğiller tedaviden sonra gidecek olsa bile geri dönemezler. Küçük siğiller, siğiller çıkarıldıktan sonra oluşabilir .; Bir tıp uzmanıyla ne zaman temasa geçileceği; Varsa sağlık kuruluşunuzu arayın.