bildirilebilir hastalıklar

Raporlanabilir hastalıklar, halk sağlığı açısından büyük önemi olan hastalıklardır. Yerel, eyalet ve ulusal ajanslar (örneğin, ilçe ve devlet sağlık bölümleri veya ABD Hastalık Kontrol ve Göç Merkezleri), bu hastalıkların doktorlar veya laboratuarlar tarafından teşhis edildiğinde raporlanmasını zorunlu kılar.

Nedenler

Raporlanabilir hastalıklar birkaç gruba ayrılır

Zorunlu yazılı raporlama. Hastalıkla ilgili bir rapor yazılı olarak yapılmalıdır. Örnekler; gonore; salmonellosis

Şarbon; Arboviral hastalıklar (sivrisinekler, kum tulumları, keneler vb. Tarafından yayılmış virüslerin neden olduğu hastalıklar); Batı Nil Virüsü; beyin iltihabı

Raporlamadan elde edilen bilgiler, ilçeye veya devlete, faaliyetler ve çevre hakkında bilinçli kararlar ve yasalar getirme olanağı verir;

Hayvan kontrolü; Gıda işleme; Aşı programları; Böcek kontrolü; STD takibi; Su arıtma

CDC’ye rapor edilebilen hastalıkların birçoğu

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

İlçe veya devlet sağlık birimi, gıda zehirlenmesi gibi bu hastalıkların birçoğunu bulmaya çalışacaktır. Cinsel yolla bulaşan hastalıklar (STD’ler) durumunda, ilçe veya devlet enfekte kişilerin cinsel temas yerlerini bulmaya çalışarak hastalığa yakalanmadığından veya zaten enfekte olmuş durumdaysa tedavi altına alınmaya çalışılacaktır.

Doktora ne zaman gelmelisin

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Sağlık hizmeti sunucusu bu hastalıkları bildirmek üzere yasayla zorunludur. Devlet sağlık çalışanlarıyla işbirliği yaparak, bir enfeksiyonun kaynağını bulmalarına veya bir salgın yayılmasını önlemelerine yardımcı olabilirsiniz.