tıkalı veya burun akıntısı – çocuklar

Burun astarındaki dokular şiştiğinde tıkalı veya burun tıkanıklığı ortaya çıkar. Şişkinlik iltihaplı kan damarlarından kaynaklanmaktadır.

Nedenler

Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı,

Mukus drenajı, östaki borusunu burun ve kulak arasına sokabilir; kulak enfeksiyonu; sinüs enfeksiyonu ve ağrı. Mukus damlası da sinüs pasajlarını tıkar ve neden olur; acı verir.; Nedenler; Burun tıkanıklığı veya burun akıntısı,

Ortak soğuk; Grip; Sinüs enfeksiyonu

Saman nezlesi veya diğer alerjiler; Bazı burun spreyleri veya damlaları, reçetesiz olarak 3 günden fazla süresince satın alınır (burun tıkanıklığı daha da kötüleşebilir); Burun polipleri, burnu veya sinüsleri astarlayan iltihaplı dokunun kese benzeri büyümeleri; Gebelik; Vazomotor rinit; Burun deliğindeki küçük nesneler

Tıkanıklığa ayrıca neden olabilir:

Çocuğunuzun yatağının başını kaldırın. Yatağın başının altına bir yastık koyun. Ya da yatağın başında bacakların altına kitap veya tahta yerleştirin .; Yaşlı çocuklar ekstra sıvı içebilir, ancak bu sıvıların şekersiz olması gerekir .; Soğuk sis Buharlaştırıcıyı deneyebilirsiniz, ancak odaya çok fazla nem getirmekten kaçının. Buharlaştırıcıyı her gün ağartıcı veya Lysol ile temizleyin; Ayrıca, banyo duşunu buharlaþtýrýn ve çocuðunuzu yataktan önce getirin.

Sıkışıklık tipik olarak bir hafta içinde kendiliğinden kaybolur.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Bebeğe ve küçük yaştaki çocuklara yardımcı olacak ipuçları:

Burun yıkama, mukusun çocuğunuzun burnundan çıkarılmasına yardımcı olabilir.

Doktora ne zaman gelmelisin

Çocuğunuzda aşağıdakilerden herhangi biri varsa sağlayıcıyı arayın:

Bir eczanede tuzlu su spreyi satın alabilir veya evde hazırlayabilirsiniz. Bir tane yapmak için 1 fincan ılık su, 1/2 çay kaşığı tuz ve bir tutam soda kullanın. Günde 3-4 kez yumuşak salin burun spreyleri kullanın.

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Çocuğunuzun sağlayıcısı, kulak, burun, boğaz ve hava yollarına odaklanan fiziksel bir sınava girebilir.

Öksürük ve soğuk ilaçları reçetesiz satın alabilirsiniz. Çocuklarda etkili görünmüyorlar .; Bir tıp uzmanıyla ne zaman temasa geçileceği; Çocuğunuzda aşağıdakilerden herhangi biri varsa sağlayıcıyı arayın:

Sağlık uzmanınız alerji semptomlarını tedavi eden burun spreylerini de reçete edebilir .; Alerjileri daha da zorlayan tetikleyicileri nasıl önleyeceğinizi öğrenin.

Çocuğunuzun alerjisi varsa

Alın, gözler, burun tarafı veya yanağının şişmesi ile tıkalı bir burun veya bulanık görme ile oluşur; Bademcikler veya boğazın diğer kısımlarında daha fazla boğaz ağrısı veya beyaz veya sarı lekeler; Kötü bir kokuya sahip olan burundan çıkan deşarj, yalnızca bir taraftan gelir veya beyaz veya sarı dışındaki bir renktir; Öksürük 10 günden fazla sürer veya sarı-yeşil veya gri mukus üretir; Belirtiler 3 haftadan fazla sürer; Ateşli burun akıntısı

Burundan spreyler 2 yaşın altındaki çocuklar için önerilmez. Reçetesiz burun spreyleri, sağlayıcı tarafından belirtilmediği sürece 3 gün ve 3 gün daha sık kullanılmamalıdır.

Allerji cilt ve kan testlerini denetler; Kan testleri (CBC veya kan diferansiyeli gibi); Balgam kültürü ve boğaz kültürü; Sinüslerin ve göğüs röntgen ışınlarının x-ışınları; Kafanın BT taraması

Yapılabilecek testler şunları içerir: