sıtma için kinin

Kinin, enfeksiyona yakalanmış bir sivrisinek tarafından ısırılan insanlarda sıtmayı tedavi etmek için reçete edilir. Sıtma önlemek için uygun değildir.

Sıtma için kinin hakkında

Kimse kazaya kinin yutuyorsa veya reçete edilen dozdan fazlasını alırsanız hemen bir doktora başvurun.

Sıtma, enfekte bir sivrisinekten bir ısırığı yakalayabileceğiniz çok ciddi bir enfeksiyondur. En yaygın semptom, yüksek sıcaklık (ateş) ve grip benzeri bir hastalıktır. Sıtma, sıtma bulunduğu bir bölgede yolculuk ettikten sonra bile bir yıla kadar ortaya çıkabilir. Sıtma için hızlı tedavi önemlidir. Kendinizi iyi hissetmezseniz ve son zamanlarda sıtmanın bulunduğu bir bölgeyi ziyaret ettiyseniz, sıtma önleyici ilaçlarınızı doğru bir şekilde almış olsanız bile, derhal tıbbi yardım almalısınız.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan insanlar için uygun değildir ve bazen ilâç sadece ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu nedenlerden dolayı, kinin almaya başlamadan önce doktorunuzun bildiği önemlidir

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tablo, kinin ile ilişkili bazı yan etkileri içermektedir. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni bir ilaca uyum sağladığı için istenmeyen etkiler genellikle düzelse de, bazen ciddi yan etkiler ortaya çıkmaktadır. Aşağıdakilerden herhangi birine maruz kalırsanız, en kısa sürede doktorunuzla görüşün.

Tabletlerden kaynaklanabileceğini düşündüğünüz başka belirtilere rastlarsanız, lütfen daha fazla tavsiye almak için doktorunuzla veya eczacınızla görüşün.

Bir ameliyat veya diş hekimliği tedavisi görüyorsanız, hangi ilaçları kullandığını tedavi uygulayan kişiye bildirin.

Eski veya istenmeyen ilaçları saklamayın. Onları yerel eczanize götürün; bunları sizin yerinize alacaksınız.