sarslar (mers virüsü dahil)

Ağır akut respiratuar sendrom (SARS) ve Orta Doğu solunum sendromu (MERS) viral enfeksiyonlardır. Her iki enfeksiyon özellikle akciğerleri etkileyen çok ciddi hastalıklara neden olabilir.

Ağır akut respiratuar sendrom (SARS) ve Orta Doğu solunum sendromu (MERS) viral enfeksiyonlardır. Her iki enfeksiyon özellikle akciğerleri etkileyen çok ciddi hastalıklara neden olabilir.

Ağır akut solunum yolu sendromu (SARS) nedir?

MERS ilk kez 2012 yılında Ortadoğu’da tanındı. İlk enfeksiyonların çoğu Orta Doğu’da idi. Bununla birlikte, Mayıs 2015’ten bu yana Güney Kore’de MERS enfeksiyonu salgını var.

SARS, bir virüsün neden olduğu bir enfeksiyondur. Virüs, koronavirüs adı verilen ve SARS-CoV olarak adlandırılan bir virüs grubuna aittir. Hastalık, güney Çin kırsalında domuz veya ördeklerde başlamış olabilir. Virüs daha sonra insanları etkilemek için biraz değişmiş olabilir (mutasyon geçirmiş olabilir).

MERS ayrıca bir koronavirüsün yol açtığı viral bir enfeksiyondur. MERS’e neden olan virüsün adı MERS-CoV’dur. Ortadoğu’daki develerin insanlara yayılma nedeni olduğu düşünülmektedir. Virüs ilk olarak Haziran 2012’de Suudi Arabistan’da ciddi bir akciğer hastalığından (solunum yolu hastalığı) ölen bir hastada tanıdı.

Şimdiye kadar MERS sadece birkaç yerde insanları etkiledi. Bununla birlikte, virüsün daha kolay dağılabilmesi için virüsün değişebileceği mümkündür. MERS daha sonra tüm dünyada enfeksiyonlara neden olabilir.

Not: SARS ve MERS, influenza virüsünün neden olduğu kuş gribinden (kuş gribi) farklıdır. Bununla birlikte, SARS veya MERS kuş gribine benzer belirtilere ve komplikasyonlara neden olabilir.

2002-2003 SARS salgını, çoğunlukla Çin, Hong Kong, Singapur ve Tayvan’ı etkiledi. Kanada’nın Toronto çevresinde de önemli bir salgın vardı. Mart ve Temmuz 2003 tarihleri ​​arasında yaklaşık 30 ülke arasında 8000’den fazla olası SARS vakası bildirildi.

Mayıs 2015’te, Güney Kore bir MERS salgınını soruşturmaya başladı. Ortadoğu’nun dışında MERS’ın bilinen en büyük salgınını oluşturuyor. Temmuz 2015’ün sonunda 36’sı ölümle sonuçlanan Güney Kore’de yaklaşık 200 kişi MERS vakası bildirdi.

İlk belirtiler grip aşısı gibidir.

Bu semptomlar 3-7 gün sürer.

Çoğu SARS vakası, enfekte hastalarla yakın temasta yaygınlaşmıştır. Enfeksiyon bulaşmış bir kişiden geçebilecek havada küçük damlacıklara yayılmış gibi görünüyor. Yakın temas araçları

Birini tırmanmak veya kısa bir süre bir bekleme odasında veya ofiste oturmak, enfekte olma riskini taşımaz.

Sağlık çalışanları ve enfekte olmuş kişilerin aileleri veya bakıcıları enfekte olma riski altındadır.

Seyahat kısıtlamaları veya hava yolculuğunun yüksek sıcaklık (ateş) için taranması, SARS enfeksiyonunun yayılmasını önlemeye yardımcı olabilir. Tarayıcılar yükseltilmiş vücut sıcaklığını algılayabilir, ancak yanlış sonuç verebilir – örneğin bir kişide güneş yanığı varsa veya alkol içiyorsa.

Aynı evde yaşayan diğer insanlar alkollü antiseptik bir solüsyonla ellerini sık sık yıkamalıdır. Enfekte kişiyle yakın temasta bulunmak için tek kullanımlık eldiven kullanılmalıdır.

Havlu, yatak takımı ve yemek kapları paylaşılmamalıdır.

Muhtemelen SARS veya MERS hastalığına yakalanmışsanız, test için hastaneye yatırılırsınız. Bu testler kan testleri ve göğüs röntgen filmi içermektedir. Göğsünüzün CT taramasına da ihtiyaç duyulabilir. Ayrıca, virüsün var olup olmadığını veya başka tür bir enfeksiyonun belirtilerinize neden olup olmadığını görmek için balgam, idrar, dışkı (dışkı) ve kan örnekleri üzerinde testler yapılacaktır.

SARS veya MERS için spesifik bir tedavi yoktur. Bununla birlikte, steroidler ve antiviral ilaçlar dahil olmak üzere bazı ilaçlar kullanılmıştır. Enfekte bir kişinin nefes almak için yapay havalandırma da dahil olmak üzere çok sayıda destekleyici tedaviye ihtiyacı olabilir.

Enfekte kişi günde iki kez sıcaklıklarını izlemeli ve kaydetmelidir. Vücut sıcaklığı iki ardışık vesile ile 38 ° C veya daha yüksek bir seviyeye yükselirse, hasta oldukları hastaneyi bilgilendirmelidirler (telefonla).

Özellikle enfeksiyondan düşük vücut savunmasına sahip hastalarda (bağışıklık bastırılmış) ilave ev konması gerekli olabilir.

SARS için ölüm oranı, her 10 enfeksiyonlu kişide 1’dir. Bu, influenzadan çok daha yüksektir. SARS ile karşılaştırıldığında, MERS-CoV, her 10 virüslü insanlardan 4’ünde daha fazla insanı öldürmekte görünüyor.

Etkili önleme, enfeksiyonun yayılmasını önlemek için enfekte olmuş kişilerin erken tespitine dayanır.