rozeol

Roseola viral bir enfeksiyondur. Oldukça yaygındır ve ağırlıklı olarak 6 ay ve 2 yaş arasındaki genç çocukları etkiler. Genellikle uzun süreli sorunlara yol açmayan hafif bir enfeksiyondur. Tam iyileşme normaldir.

Roseola viral bir enfeksiyondur. Oldukça yaygındır ve ağırlıklı olarak 6 ay ve 2 yaş arasındaki genç çocukları etkiler. Genellikle uzun süreli sorunlara yol açmayan hafif bir enfeksiyondur. Tam iyileşme normaldir.

Roseola nedir?

Roseola da roseola infantum, altıncı hastalık ve üç günlük döküntü olarak bilinir. Hastalık 3 aydan 3 yaşa kadar olan çocuklarda yaygındır ve 6 aydan 2 yaşına kadar olanlarda görülür. Genellikle insan herpesvirüs türü 6 (HHV-6) adı verilen bir virüstür. Ayrıca insan herpesvirus 7 (HHV-7) neden olabilir.

Çocuğun durumu iyice arttığında genellikle Roseola teşhisi konur. İlk önce yüksek ateş, nedeni açık değilse ebeveynleri ve doktorları endişeye itebilir. Diğer daha ciddi hastalıkların ekarte edilmesi gerekebilir. Ateşin aniden düşmesi ve tipik kızarıklığın ortaya çıkması rahatlatıcıdır. Ateşin roseola virüsünden kaynaklandığını ve daha ciddi bir şey olmadığını gösterir.

Virüsü öldüren hiçbir tedavi yok. Tedavi, çocuğu hastalık geçene kadar mümkün olduğunca rahat tutmayı amaçlamaktadır.

Ateş, bir çocuğu rahatsız edici ve sinirli yapabilir. Yapabileceğiniz, sıcaklığı düşürebilecek ve çocuğunuzun daha rahat hissetmesini sağlayacak şeyler var.

Bu ilaçlardan biri kendi başlarına sıcaklığı düşürmek için yeterli değilse, her ikisini de kullanabilirsiniz. Örneğin, parasetamolün etkisi tükeniyor ancak başka bir doz vermek çok erken olduğunda, ibuprofen kullanabilirsiniz. Paket veya şişe üzerinde tavsiye edilenden daha fazla kullanmayın. Geçmişte ibuprofen tarafından astım ataklarının tetiklendiği çocuklarda ibuprofen kullanmayın.

Bir sürü içki verin. Bu, vücuttaki sıvı eksikliğini önlemeye yardımcı olur (dehidrasyon). Bir çocuğun bu kadar sinirli olmaması durumunda iyi içeceğine daha istekli olduğunu görebilirsiniz. Bu nedenle, içki içmek istemiyorsa, önce bazı parasetamol vermek yardımcı olabilir. Daha sonra, sıcaklığını düşürme ihtimaline karşı yarım saat kadar bir süre sonra çocuğu içecekle deneyin.

Herhangi bir hastalıktan kaynaklanan ateş, dehidrasyona neden olabilir. Ateşin kendisi daha çok terleme yaratabilir ve ateşle sinirli hale gelen bazı çocuklar ihtiyaç duyacakları kadar içmezler. Çocuğunuzun ateşi varsa bol bol içmesi için teşvik edin. Dehidrasyon bulguları şunlardır: Kuru bir ağız, gözyaşı yok, gözler batmış, uyuşukluk ve genellikle daha rahatsız edici hale gelir. Çocuğunuzun su kaybına uğradığından şüpheleniyorsanız tıbbi yardım isteyin.

Bazen yüksek sıcaklık (ateş) fit (febril konvulsiyon) oluşturabilir. Bu alarm verici olabilir, ancak genellikle ciddi değildir. Bildirilen diğer komplikasyonlar çok nadirdir. Tam iyileşme normalde beklenir.