rett sendromu

Rett sendromu, özellikle dil ve el kullanımı alanlarında, çocuklarda gelişimsel sorunlara yol açan sinir sisteminin bir bozukluğudur.

Nedenler

Rett sendromu neredeyse her zaman kızlarda görülür. Otizm veya serebral felç teşhisi konabilir.

Belirtiler aşağıdakileri içerebilir:

Nefes alma sorunları, stresle daha da kötüleşebilir. Solunum genellikle uykuda normaldir ve anormal uyanıkken; Gelişimde değişim; Aşırı tükürük ve drooling; Genellikle ilk işaret olan disket kolları ve bacaklar; Zihinsel engeller ve öğrenme güçlükleri; Skolyoz; Titrek, kararsız, sert yürüyüş veya yürümeye başlayan ayak; Nöbetler; 5-6 aya kadar baş büyümesinde yavaşlama; Normal uyku düzeninin kaybedilmesi; Amaçlı el hareketlerinin kaybolması: Örneğin, küçük nesneleri almaya alıştığımız kavrama, el sıkışması ya da ellerin sürekli ağzına yerleştirilmesi gibi tekrar eden el hareketleri ile değiştirilir; Toplumsal katılımın kaybolması; Sürekli, ağır kabızlık ve gastroözofageal reflü (GÖRH); Soğuğa ve mavimsi kollara ve bacaklara yol açabilecek zayıf dolaşım; Şiddetli dil gelişimi problemleri

atipik; Klasik (tanısal kriterleri karşılamaktadır); Geçici (bazı belirtiler 1 ila 3 yaşları arasında görünür)

Birkaç değişik Rett sendromu türü vardır

Erken (doğumdan hemen sonra) veya geç başlar (18 aydan daha uzun, bazen 3 ya da 4 yaşına kadar geç başlar); Konuşma ve el beceri sorunları hafif; Bir çocuğun içinde görünüyorsa (çok nadir)

NOT

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Rett sendromu, eğer atipik olarak sınıflandırılırsa

Doktora ne zaman gelmelisin

Eğer iseniz, sağlık kuruluşunuzu arayın.

Beslenme ve bezle yardımla ilgili yardım; Kabızlık ve GÖRH tedavisinde kullanılan yöntemler; El problemlerini önlemeye yardımcı olmak için fizik tedavi; Skolyoz ile Ağırlık Verme Egzersizleri

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Benzer şekilde, bazı çocuklar normal yaş aralığı içinde bağımsız olarak yürürken bazıları

Gecikti; Bağımsız yürümeyi hiç öğrenmeyin; Geç çocukluğa veya erken ergenliğe kadar yürümeyi öğrenmeyin

Tamamlayıcı besleme yavaşlatılmış büyümeye yardımcı olabilir. Çocuğun gıdayı soluması (emmesi) durumunda bir besleme tüpüne ihtiyaç duyulabilir. Yüksek kalorili ve yağlı beslenme tüpleri, ağırlık ve yüksekliği artırmaya yardımcı olabilir. Kilo alımı, uyanıklığı ve sosyal etkileşimi artırabilir.

Çocuğunuzun gelişimi ile ilgili herhangi bir endişeniz olsun; Çocuğunuzda motor veya dil becerileri ile normal gelişim eksikliğine dikkat edin; Çocuğunuzun tedaviye ihtiyacı olan bir sağlık sorunu olduğunu düşünün

Normal saatte yürümeyi öğrenen çocuklar için bazıları ömür boyunca bu yeteneği korurken, diğer çocuklar ise becerilerini kaybeder.

Hayat beklentileri iyi incelenmemiştir, ancak en azından 20’li yaşların ortalarına kadar hayatta kalma olasılığı yüksektir. Rett sendromlu bir kızın ortalama yaşam süresi 40’ların ortaları olabilir. Ölüm genellikle nöbet, aspirasyon pnömonisi, yetersiz beslenme ve kazalar ile ilgilidir .; Bir tıp uzmanıyla ne zaman temasa geçileceği; Eğer iseniz, sağlık kuruluşunuzu arayın.