propiltiourasil

Durumunuzun izlenebilmesi ve doz ayarlamaları yapılabilmesi için düzenli randevularınızı doktorunuzla birlikte tutun. Düzenli kan testi yaptırmanız gerekecek.

Propylthiouracil Hakkinda

Propiltioürasil, aşırı aktif bir tiroid bezi tedavisinde kullanılır (hipertiroidizm). Tiroid bezi aşırı aktif olduğunda, tiroksin adı verilen çok fazla hormon yapar. Ekstra tiroksin, vücut işlevlerinin çoğunun hızlanmasına neden olur. Bu, kilo kaybı, aşırı terleme, sinirli hissetme veya titreklik hissi ve diyare gibi belirtilere yol açabilir. Ayrıca, yorgun veya endişeli hissedebilirsiniz ve kadınlar menstrüel sorunlara neden olabilirler.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan kişiler için uygun değildir ve bazen bir ilaç ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu sebeplerden dolayı, propiltiourasil kullanmaya başlamadan önce doktorunuzun bildiği önemlidir

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tablo, propiltioürasil ile ilişkili en yaygın olanları içermektedir. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Vücudunuz yeni tıbba uyum sağladığı için istenmeyen etkiler genellikle düzelir ancak aşağıdakilerden herhangi biri devam ederse veya rahatsız olursa doktorunuzla veya eczacıyla konuşun.

Önemli: propiltiyoürik, bazı insanlarda ciddi karaciğer sorunlarına neden olabilir. Aşağıdakilerden herhangi birini geliştirirseniz, doktorunuza hemen bunu bildirin.

Tabletlerden kaynaklanabileceğini düşündüğünüz başka belirtilere rastlarsanız, daha fazla bilgi için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Asla öngörülen dozu aşmayınız. Sizin veya başkasının bu ilacın aşırı dozda kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, hemen yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin. Boş olsa bile, kabını yanınıza alın.

Ameliyat veya diş hekimliği tedavisi görüyorsanız, uyguladığınız tedaviyi yapan kişiye hangi ilaçları aldığını söyleyin.

Eski veya istenmeyen ilaçları saklamayın. Onları yerel eczanize götürün; bunları sizin yerinize alacaksınız.