paroksismal supraventriküler taşikardi (psvt)

Paroksismal supraventriküler taşikardi (PSVT) kalpte ventriküllerin üstünde başlayan hızlı kalp hızı ataklarıdır. “Paroksismal” zaman zaman anlamına gelir.

Nedenler

Normalde, kalbin odaları (atriyal ve ventriküler) koordineli bir şekilde daralmaktadır.

Aşağıdaki, PSVT için riskinizi arttırır

Kasılmalara, sinüs düğümü adı verilen kalpte başlayan (sinüs düğümü veya SA düğümü olarak da adlandırılır) bir elektrik sinyali neden olur; Sinyal, üst kalp odacıklarından (atriyum) geçer ve atriyuma kontratı söyler .; Bundan sonra, sinyal kalpte aşağı hareket eder ve alt odacıkları (ventriküler) kontratı söyler.

Alkol kullanımı; Kafein kullanımı; Yasadışı uyuşturucu kullanımı; Sigara içmek

Bir PSVT atağı sırasında hızlı bir kalp atışını kesmek için aşağıdaki teknikleri deneyebilirsiniz

Anksiyete; Göğüste sıkışma; Çabalar (genellikle kalp atışlarını hissetme hissi), genellikle düzensiz veya hızlı bir hızla (yarış); Hızlı nabız; Nefes darlığı

Bu durumla ortaya çıkabilecek diğer semptomlar

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Sigara, kafein, alkol ve yasadışı uyuşturuculardan kaçınmalısınız.

Doktora ne zaman gelmelisin

Varsa sağlık kuruluşunuzu arayın.

Baş dönmesi; Bayılma

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Kalp atışlarını normale döndürmek için acil tedavi şunları içerebilir:

Valsalva manevrası. Bunu yapmak için, sanki bir bağırsak hareketi geçirmeye çalışıyormuş gibi nefesinizi tutun. Otururken üst vücudunuz bükülürken öksürür .; Yüzünüze buz suyunun sıçraması

Tekrarlayan PSVT atakları geçirenler veya kalp rahatsızlığı olan insanlar için uzun süreli tedavi, şunları içerebilir:

Elektrikli kardiyoversiyon, elektrik çarpması; Damar yoluyla ilaçlar

Diğer kalp problemleriniz varsa çağırmanız özellikle önemlidir.

Kardiyak ablasyon, kalbinizdeki hızlı kalp atışına (şu anda çoğu PSVT için tedavi seçeneği) neden olabilecek küçük alanları yok etmek için kullanılan bir prosedür; Tekrarlanan episodları önlemek için günlük ilaçlar; Hızlı kalp atışını geçersiz kılmak için kalp atışı düzenleyicileri (bazen başka herhangi bir tedaviye cevap vermeyen PSVT’li çocuklarda kullanılabilir); Elektrik sinyalleri gönderen kalpteki yolları değiştirmek için cerrahi (bazı durumlarda kalp ameliyatına ihtiyaç duyan insanlar için önerilebilir)

Kalbinizin çabucak atıldığına dair bir sansasyonunuz var ve belirtiler birkaç dakika içinde kendiliğinden sona ermez .; PSVT geçmişiniz var ve bir bölüm Valsalva manevrasıyla veya öksürerek gitmiyor .; Hızlı kalp hızı ile diğer belirtileriniz var .; Belirtiler sıklıkla geri döner .; Yeni semptomlar gelişir.