kanama için traneksamik asit (cyklokapron). yan etkiler

Tranexamic asit, istenmeyen kanamayı kontrol etmek için kullanılır. Kan kaybı miktarını azaltır.

Traneksamik asit hakkında

Ağır kanamayı durdurmak veya azaltmak için traneksamik asit verilir. Kanadığınızda vücudunuz kanamanızı durdurmak için pıhtılar oluşturur. Bazı insanlarda bu pıhtlar parçalanır ve kanama devam eder. Traneksamik asit, pıhtının parçalanmasını durdurarak çalışır ve böylece istenmeyen kanamaları azaltır.

Bazı ilaçlar belirli koşulları olan insanlar için uygun değildir ve bazen ilâç sadece ekstra bakım alınması durumunda kullanılabilir. Bu sebeplerden dolayı, traneksamik asit almadan önce doktorunuzun bildiği önemlidir

Yararlanıcı etkileri yanında birçok ilaç, istenmeyen yan etkilere neden olabilir, ancak herkes bunları deneyimlemez. Aşağıdaki tabloda traneksamik asit ile ilişkili yan etkilerin bazıları bulunmaktadır, ancak bunlar nadiren görülür. İlaçla birlikte verilen üreticinin bilgi broşüründe tam bir liste bulabilirsiniz. Aşağıdakilerden herhangi biri zahmetli olursa doktorunuzla veya eczacınızla konuşın.

İlaçtan dolayı olabileceğini düşündüğünüz diğer belirtilere rastlarsanız, daha fazla tavsiye için doktorunuzla veya eczacınızla konuşun.

Asla öngörülen dozu aşmayınız. Sizin veya başkasının bu ilacın aşırı dozda kalmış olabileceğinden şüpheleniyorsanız, yerel hastanenizin kaza ve acil servise gidin. Boş olsa bile, kabını yanınıza alın.

Herhangi bir ilaç satın alırsanız, diğer eczanelerinizle birlikte almaya uygun olduklarını bir eczacıyla kontrol edin.

Bu ilaçla ilgili herhangi bir sorunuz varsa eczacınıza sorun.