dikey manşon gastrektomi

Dikey sleeve gastrektomi, kilo vermeye yardımcı ameliyattır. Cerrah karnınızın büyük bir bölümünü çıkarır.

Nedenler

Bu ameliyatta

Cerrahınız karnınızda 2-5 küçük kesik yapacaktır .; Cerrah laparoskopu ve ameliyatı gerçekleştirmek için gereken aletleri bu açıklıklardan geçirecektir; Kamera, ameliyathanedeki bir video monitörüne bağlıdır. Cerrahınız karnınızın içinde görmek için monitöre bakacaktır .; Cerrahınız diğer açıklıklardan ince cerrahi aletler sokacaktır.

Midenizin kalan kısımları cerrahi zımbalar kullanarak birleştirilir. Bu, uzun dikey tüp veya muz şeklinde bir mideyi oluşturur .; Ameliyat, gıdanın mideye girmesine veya buradan çıkmasına izin veren sfinkter kaslarının kesilmesini veya değiştirilmesini içermez; Cerrahınız bu işlemlerin birçoğunu yapmışsa, ameliyat sadece 60 ila 90 dakika sürebilir.

Bu prosedür, eğer varsa

Vücut kitle indeksi (BMI) 40 veya daha fazla. BMI 40 veya daha fazla olan birisi, önerilen kilolarından en az 100 pound. Normal bir VKİ 18.5 ve 25 arasındadır .; BMI 35 ya da daha fazla ve kilo kaybıyla birlikte gelişebilecek ciddi tıbbi durum. Bu rahatsızlıkların bazıları uyku apnesi, tip 2 diyabet ve kalp hastalığıdır.

Cerrahınız midenizin çoğunu kaldıracaktır.

Midenizin kalan kısımları cerrahi zımbalar kullanarak birleştirilir. Bu, uzun dikey tüp veya muz şeklinde bir mideyi oluşturur .; Ameliyat, gıdanın mideye girmesine veya buradan çıkmasına izin veren sfinkter kaslarının kesilmesini veya değiştirilmesini içermez; Cerrahınız bu işlemlerin birçoğunu yapmışsa, ameliyat sadece 60 ila 90 dakika sürebilir.

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Bu ameliyatı yaptıktan sonra yemek yerseniz, küçük kese hızlı bir şekilde dolacaktır. Çok az miktarda yiyecek yedikten sonra tam hissedeceksiniz.

Doktora ne zaman gelmelisin

İlaçlara karşı alerjik reaksiyonlar; Solunum problemleri

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Bu işlem tamamlandıktan sonra tersine çevrilemez .; Riskler; Herhangi bir anestezi için riskler şunlardır:

Akciğerlerinize gidebilecek kan pıhtıları; Kan kaybı; Kalp krizi; inme

Dikey sleeve gastrektomi, ağırlıklı olarak diğer kilo kaybı cerrahisine güvenmek için ağır olan hastalarda yapılır. Bazı hastalar sonunda ikinci bir kilo kaybı cerrahisine ihtiyaç duyabilirler.

Gastrit (iltihaplı mide kaplaması), mide ekşimesi veya mide ülseri; Ameliyat sırasında mide, bağırsak ve diğer organların yaralanması; Karnın kısımlarının birbirine zımbalandığı hattan sızıntı; Zayıf beslenme, gastrik bypass cerrahisinden çok daha az olmasına rağmen; Gelecekte bağırsağınızda bir tıkanıklığa neden olabilecek göbeğinizin içinde yaralar varsa; Midenizin keseğinden daha fazla yemek yemesi kusabilir

Herhangi bir ameliyat için riskler şunlardır:

Dikey sleeve gastrektomi için riskler şunlardır:

Tam bir fizik muayene; Kan testleri, safra kesesi ultrasonu ve ameliyat olacak kadar sağlıklı olduğundan emin olmak için diğer testler; Bulunduğunuz diyabet, yüksek tansiyon, kalp ya da akciğer sorunları gibi diğer tıbbi problemlerin kontrol altına alınması için doktorunuzla görüşmeniz; Beslenme danışmanlığı; Ameliyat sırasında neler olduğunu, daha sonra neyi beklediğinizi ve sonrasında hangi risklerin veya problemlerin oluşabileceğini öğrenmenize yardımcı olacak sınıflar; Bu ameliyat için duygusal olarak hazır olduğunuzdan emin olmak için bir danışman ile ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Ameliyat sonrasında yaşam tarzınızda büyük değişiklikler yapabilmelisiniz.

Eğer hamiliyseniz veya hamileyseniz; Ne ilaçlar, vitaminler, şifalı bitkiler ve aldığınız diğer takviyeleri, hatta reçetesiz satın aldığınız ilaçları

Sigara içiyorsanız, ameliyattan birkaç hafta önce sigara içmeyi bırakmalı ve cerrahiden sonra tekrar sigara içmeye başlamamalısınız. Sigara, iyileşmeyi yavaşlatır ve sorun riskini arttırır. Doktorunuza veya hemşirenizden yardım istemek için yardım isteyin.

Daima doktor ya da hemşireye söyle

Aspirin, ibuprofen (Advil, Motrin), E vitamini, varfarin (Coumadin) ve kanınızın pıhtılaşmasını zorlaştıran diğer ilaçların kullanımını durdurmanız istenebilir; Ameliyat gününüzde hala hangi ilaçları almalısınız doktorunuza sorun.

Ameliyattan önceki hafta boyunca

Ameliyattan önceki gece yarısından sonra hiçbir şey yemeyin veya içmeyin .; Doktorunuzun sana küçük bir yudum su ile almasını söylediği ilaçları al .; Doktorunuz veya hemşireniz size ne zaman hastaneye geleceğinizi söyleyecektir.

Ameliyat gününde