varikoz egzama – dermatit ve exzema tedavisi, nedenleri.

Varisli egzama bacaklardaki damarlarda artan basıncın neden olduğu cilt durumudur. Genellikle yaşlıları etkiler. Genellikle iyileşmesi uzun zaman alır. Nemlendiriciler (yumuşatıcılar), steroid merhemler ve sıkıştırma çorapları yaygın tedavilerdir. Enfeksiyon ve kontakt dermatit gibi durumlar ilerlemeyi engelleyebilir. Cerrahi bazen gereklidir.

Varisli egzama bacaklardaki damarlarda artan basıncın neden olduğu cilt durumudur. Genellikle yaşlıları etkiler. Genellikle iyileşmesi uzun zaman alır. Nemlendiriciler (yumuşatıcılar), steroid merhemler ve sıkıştırma çorapları yaygın tedavilerdir. Enfeksiyon ve kontakt dermatit gibi durumlar ilerlemeyi engelleyebilir. Cerrahi bazen gereklidir.

Varikoz egzaması nedir?

Bacaklardaki damar basınçları (venöz basınç) arttığında cilt değişiklikleri için kullanılan terimdir. Ayrıca, yerçekimi egzaması, staz egzaması veya venöz egzamayı da duyabilirsiniz.

Etkilenen cilt tipik olarak kırmızı olur. Kızarıklık bazen çabucak ortaya çıkabilir ve enfeksiyon (selülit) ile karıştırılabilir. Cildi de pul pul veya pul pul haline gelmiş gibi hissedebilirsiniz. Kirli kahverengi veya paslı kahverengi lekeler oluşabilir. Ayrıca kabarcıklar veya ülserler de alabilirsiniz ve cilt sert veya sıkı olabilir. Kaşıntılı olabilir veya ağrılı olabilir.

Sonraki aşamalarda bazı yara izi alabilirsiniz. Bazen şifalı ülserler yıldız şeklinde beyaz bir iz bırakabilir. Yukarıdaki resimde varikoz egzamasında oldukça ciddi bir durum söz konusudur.

Variköz egzama esas olarak yaşlıları etkiler. 70 yaşın üzerindeki beş insandan birinde variköz egzama gelişir. Risk altındaki insanlar variköz damarları olan, variköz ven ameliyatı geçirenler veya derin bacak veninde trombozu (DVT – derin ven trombozu) olanlardır.

Variköz egzama, derinin altındaki damarlarda ve bacaklardaki derin kaslarda basınç artışı olduğunda ortaya çıkar. Artan basınç, damarlarda sızdıran kapaktan kaynaklanmaktadır. Valfler iyi çalışmadığında, kanın yerçekimine karşı bacaklarından geri akması zordur. Dolayısıyla, olması gerekenden daha fazla kan doludur; bu onların içindeki basınç daha yüksektir. Damarlarda artan basınç onları sızdırıyor. Akışkan ve kan hücreleri damarlardan ve deri altı sızıntı yapar. Bu, cilt altında bir reaksiyon başlatır. Bunun etkisi derinin iltihabı ve daha sonra egzamadır. Zamanla, etkilenen ciltler daha sert ve renksizleşir. Egzama olan cilt pulludur ve kırılabilir, ülserler geliştirmeye daha yatkındır.

Cilt çok kızışırsa, doktorunuz topikal steroid (steroid kremler veya cilde uygulanan merhemler) reçete edebilir. Topikal steroidler ciltteki enflamasyonu azaltarak çalışırlar. Steroid, cilt çok kuru ise, krema yerine merhem olarak uygulanır. Cildin çok iltihaplanmadığı sürece orta şiddette bir steroid reçete edilir, bu durumda çok güçlü bir merhem gerekebilir.

Her doz için ne kadar kullanmanız gerektiğini öğrenmek için tüpten parmağın ucundan birinci kırışmaya kadar olan bazı merhemleri yetişkin bir parmağın ucuna sıkıştırın. Buna parmak ucu birimi denir. Bir parmak ucu birimi, yetişkin bir elin düzlüğünün iki katı büyüklüğündeki cildin bir kısmını parmaklarıyla birlikte kullanmak için yeterlidir. Kaybolana kadar krem ​​veya merhem cildinize hafifçe sürtün. Sonra ellerinizi yıkayın.

Sıkıştırma çorapları sıkıştırma çorabı olarak da bilinir. Çoraplar damarların dışından basınç uygulayarak çalışır. Bu damarlarda kanlar bacaklarda sıkışmaya yardımcı olur. Bu daha sonra damarların içindeki basıncı daha az yapar. Bu, çevredeki dokulara kan kaçmasını önler.

Sıkıştırma çorapları hafif, orta veya güçlü malzemeden (sınıf 1, 2 veya 3) gelir ve dizin altına takılır. Çoğu kişi 2. sınıfı tolere edebilir. 2. sınıf çok rahatsız edici veya zor ise 1. sınıf reçete edilir. 2. sınıf çoraplar işe yaramazsa, 3. sınıfı denemek gerekli olabilir, ancak pek çok kişi bu giysilerin uzun süre giyilmeyi zor buluyor. Bunlar doktorunuz tarafından reçete edilebilir ve kimyagerden temin edilebilir. İnsanlar sık ​​sık bu çorap giymeyi sevmez, çünkü rahatsız oluyorlar ya da koymak zor ya da çok hoş görünmüyorlar. Ancak dolaşımınıza gerçekten yardımcı olurlar ve ülserler gibi ciddi problemleri önleyebilirler.

Durumunuz tedaviye yanıt vermiyor gibi görünüyorsa, doktorunuz kontak dermatit gelişip gelişmediğini kontrol etmek için yama testi yapmayı düşünebilir. Bu cildinize uyguladığınız herhangi bir krem, merhem ya da pansumanlara duyarlılıktır. Yama testi, reaksiyonun gelişip gelişip gelişmediğini görmek için çeşitli kimyasalları deriye yedirmeyi içerir. Bu genellikle bir deri uzmanı (dermatolog) tarafından yapılır.

İlerleme olmaması bazen enfeksiyonun ortaya çıktığı anlamına gelir. Böyle bir durumda, flukloxacillin gibi antibiyotik tabletlere ihtiyaç duyulabilir.

Deriye uygulanan bitkisel preparatların alerjik reaksiyonlara neden olduğu bilinmektedir ve en iyisi kaçınılmalıdır. At kestane tohumu ekstraktıyla yapılan ve ağız yoluyla alınan bitkisel bir tedavinin yardımcı olabileceği düşünülmektedir. Bununla birlikte, en iyi doz almaya karar vermek için daha fazla teste ihtiyaç vardır. Doktorunuz tarafından reçete edilemez, ancak sağlıklı yiyecek dükkanlarında bulunabilir vb.