prostatit – bakteriyel

Prostatit prostat bezinin şişmesidir. Prostat dokusu iltihaplanır. Bu sorun, bakterilerle oluşan bir enfeksiyon neden olabilir.

Nedenler

Üriner sistem enfeksiyonuna neden olabilecek bakteri akut bakteriyel prostatit oluşturabilir.

Cinsel temas yoluyla bulaşan enfeksiyonlar prostatit oluşturabilir. Bunlar; chlamydia; belsoğukluğu ve. Cinsel yolla bulaşan enfeksiyonlar (CYBE),

Prezervatif giymeden anal seks yapmak gibi bazı cinsel uygulamalar; Pek çok cinsel ortağa sahip olma

Testislerin üstünde oturan küçük bir tüp olan epididim; Ürre idrarınızı mesanenizden tutan tüp, penisin içinden dışarı çıkıyor

İdrar belirtileri şunları içerir

İdrarın mesane dışına akmasını önleyen tıkanma; Çekilemeyen penis süpersonisi (fimosis); Skrotum ve anüs bölgesi arasındaki hasar (perineum); İdrar kateteri; sistoskopi

35 yaş üzeri erkeklerde E. coli ve diğer yaygın bakteriler en çok prostatite neden olur. Bu tip prostatit,

Bu sağlık durumunu evde nasıl tedavi edebilirim?

Akut prostatit, üretra veya prostat ile olan sorunlardan da kaynaklanabilir;

Doktora ne zaman gelmelisin

Prostatit belirtileri varsa sağlayıcıyı arayın.

Titreme; Ateş; Cildin yıkanması

Doktoru ziyaret ettiğinde neler beklenir

Sınav, prostatın

İdrarda kan; İdrar ile yanma veya ağrı; Mesaneyi boşaltmaya veya boşaltmaya başlayan zorluklar; Kötü kokulu idrar; Zayıf idrar akışı

Prostat büyümesi 50 yaş ve üzeri olan erkeklerde prostatit riski yüksektir. Prostat bezi bloke olabilir. Bu, bakterilerin büyümesini kolaylaştırır. Kronik prostatit belirtileri, büyümüş bir prostat bezinin belirtilerine benzer olabilir.

Karın kasık kemiğinin üstünde, alt sırtta, cinsel organlar ve anüs arasındaki bölgede veya testislerde ağrı ya da achiness; Spermada boşalma veya kan ile ağrı; Bağırsak hareketleri ile ağrı

Kronik prostatit semptomları benzer, ancak şiddetli değil. Genellikle daha yavaş başlarlar. Bazı kişilerin prostatit atakları arasında hiçbir belirtisi yoktur.

Bu durumla ortaya çıkabilecek diğer semptomlar

Kasıkınızdaki büyümüş veya hassas lenf düğümleri; Üretranızdan salınan sıvı; Şişmiş veya yumuşak doku

Büyük ve yumuşak (kronik bir prostat enfeksiyonu ile); Sıcak, yumuşak, şişmiş veya ihale (akut prostat enfeksiyonu ile)

Prostatit, testislerin içinde veya çevresinde bir enfeksiyon ile ortaya çıkarsa; epididimit; orchitis veya), aynı zamanda bu durum belirtilerine sahip olabilirsiniz.

Prostatit, prostat kanserinin taranması için kan testi uygulanan prostat spesifik antijen (PSA) sonuçlarını etkileyebilir; Tedavi; Antibiyotikler genellikle prostat enfeksiyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Akut prostatit için, 2-6 hafta boyunca antibiyotik kullanırsınız .; Kronik prostatit için en az 2-6 hafta antibiyotik kullanırsınız. Enfeksiyon geri gelebildiğinden, ilacı 12 haftaya kadar almanız gerekebilir.

Sağlayıcı, prostatınızı incelemek için bir dijital rektal muayene yapabilir. Bu muayene sırasında, sağlayıcı, rektumunuza yağlanmış, eldivenli bir parmak takar. Sınav, bakterilerin kan dolaşımına yayılma riskini azaltmak için çok yavaş yapılmalıdır.

Sık sık ve tamamen idrar yapın .; Ağrıyı hafifletmek için sıcak banyolar alın .; Bağırsak hareketlerini daha rahat hale getirmek için dışkı yumuşatıcıları kullanın .; Mesaneyi tahriş eden, alkol, kafeinli yiyecekler ve içecekler, narenciye suları ve sıcak veya baharatlı yiyeceklerden kaçının .; Sık idrara çıkmak ve bakterileri mesanenizin dışına atmak için daha fazla sıvı (günde 64 ila 128 ons) tüketin.

apse; İdrar yapamama (üriner retansiyon); Prostattan kan dolaşımına bakterilerin yayılması (sepsis)

Evde prostatit tedavisi için

Akut prostatit geri gelebilir veya kronik prostatite dönüşebilir .; Muhtemel Komplikasyonlar; Komplikasyonlar aşağıdakileri içerebilir:

İdrar numuneleri; idrar analizi; idrar kültürü ve.

Genellikle, antibiyotikleri uzun süre alındıktan sonra bile enfeksion ortadan kalkmaz. İlacı durdurduğunuzda belirtileriniz geri gelebilir.

Enfeksiyonun gittiğinden emin olmak için antibiyotik tedavinizi bitirdikten sonra sağlayıcı tarafından kontrol edilmelidir.